Зърнопроизводителите в Добричко го закъсаха 15.12 | 15:45
Те масово теглят кредити от банки, за да изплащат ренти. Арендаторите обработват около 2 милиона декара, като собствениците на земята получават средно 107 лв. за декар

Зърнопроизводители от област Добрич масово теглят кредити от банки, за да изплащат ренти. Арендаторите обработват около 2 милиона декара, като собствениците на земята получават средно 107 лв. за декар. Причината за искането на банкови заеми е в липсата на пазар и залежаването на българското зърно по складовете.
Разходите за производство на единица площ за земеделците са нараснали през настоящата стопанска година почти двойно, а очакваната цена на семената за 2023 година е с 40% по-висока. В същото време пазар за българската продукция няма, посочи председателят на Областния съюз на земеделските кооперации в Добрич Кирил Комитов.
"На нищо няма пазар, никой не купува, паднаха цените. И на пшеницата, и на царевицата, и на слънчогледа, на всичко".
Необичайно високо е търсенето на кредити тази година срещу продукция, заяви председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.
"Процентът, който се търси за ренти и обезпечаване през продукция е изключително голям. В момента от колегите и банките по-скоро са готови да откажат".
Според Кирил Комитов в началото на следващата година се очаква от Украйна да започне внос и на царевица, което ще затрудни още повече българските производители.
Водещи
-
Задържаха син на висш прокурор с 50 кг марихуана
Валентина Маджарова беше прокурор в Окръжна прокуратура - Бургас, а след това и в...
15.09 | 19:00
-
Защо 15 септември е избран за първи учебен ден?
Музика, цветя, балони, много цветни и усмихнати са лицата в училищните дворове – и на ученици,...
15.09 | 18:45
-
ЕК призова Русия и Беларус да спазват изискванията за предупреждение за военни действия
Тя каза това в отговор на въпрос за провеждащите се съвместни учения "Запад 2025", които вече...
15.09 | 18:30
Най-четени
-
Премиерът Желязков: Учителите са най-уважаваните хора в нашето общество
По думите му над 20 процента от учителите са под 35 години и това е атестат, че все повече...
15.09 | 10:54
-
Румен Радев горд, че е част от вълнението на първия училищен звънец
Румен Радев завърши речта си с думите: "На добър час".
15.09 | 10:30
-
Радев: Съгласен съм с Борисов, че „Хемус“ ще ни струва двойно, първият път плащанията изтекоха в чували
"Разбира се, че ще ни струва двойно, аз съм съгласен с него, тъй като първият път плащанията...
15.09 | 11:30
-
Алгафари: Митов не трябваше да се опитва да защитава имиджа на МВР
Пиар специалистът Нидал Алгафари заяви: „Румен Петков като кмет на Плевен бе подслушван,...
15.09 | 09:15