И Божидар Данев е бил агент на Държавна сигурност 31.05 | 17:07
От проверени 94 души в БСК 13 се оказаха агенти на ДС

Комисията по досиетата разкри принадлежността към бившата Държавна сигурност на 13 души от Българската стопанска камара (БСК), сред които и нейният председател Божидар Данев.
Комисията е извършила проверка на председателите, заместник-председателите, членовете на ръководните и контролните органи на БСК. Проверени са 94 души.
Настоящият председател на БСК Божидар Данев е бил секретен сътрудник на ДС, Първо главно управление, седми отдел, с псевдоним Генчев.
Останалите са Борислав Манахилов, член на УС на БСК до 2008 г.; Величко Александров, член на УС; Димитър Петков, член на УС до 2008 г.; Илия Левков, член на УС до 2008 г.; Кирил Станулов, член на УС до 2008 г.; Красимир Станев, член на УС на 2008 г.; Никола Добрев, член на УС до 2008 г.; Радосвет Радев, член на УС; Румен Атанасов, член на УС до 2007 г.; Стилиян Баласопулов, член на УС до 2008 г.; Христофор Дочев, член на УС до 2008 г.; Цветан Тончев, член на УС до 2008 г.
Някои от тях вече са били оповестявани с предишни решения на комисията.
Божидар Данев коментира по този повод, че никога не бил крил и не се срамувал, че е работил за научно-техническото разузнаване, при това срещу комунистическа страна. По думите му неговото досие било пълно с доноси срещу него, а самият той не бил писал доноси.
Данев твърди, че не е получавал възнаграждения за сътрудничеството си.
Данев не бил правил изрично публично достояние този факт от неговата биография, тъй като не смятал, че е извършил нещо нередно. Напротив, всеки българин трябвало да работи за развитието на икономиката на страната.
Водещи
-
След шума около разследването на Христо Грозев: Изслушват в НС шефовете на службите
По думите му това е във връзка с журналистическо разследване на Христо Грозев и Роман...
02.06 | 17:59
-
Детски кът ще бъде официално открит на летище „Васил Левски“ Терминал 2
Той е изграден в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България.
02.06 | 17:40
-
Утре е денят на данъчна свобода – работим за държавата 154 дни
Рекордни разходи и нов дълг
02.06 | 17:23
-
Две магнитни бури ще ни ударят едновременно
Учените отбелязаха, че едва до вечерта на 4 юни ситуацията с геомагнитното излъчване ще се...
02.06 | 16:59
Най-четени
-
ВКС: Георги Семерджиев вече е в затвора за 20 години 3
Семерджиев беше признат за виновен за причиняване смъртта на Христина и Хариет при катастрофа...
02.06 | 14:59
-
КЗП: Установени са масови нелоялни търговски практики, мерките ще бъдат безкомпромисни
Комисията за защита на потребителите напомня, че контролът ще бъде още по-интензивен в...
02.06 | 15:15
-
Социалните неравенства у нас остават тревожно високи
Намаляват разликите в тоталния коефициент на раждаемост между етническите българи и турците и...
02.06 | 14:15
-
Гърция вече се пълни с български туристи и за целия летен сезон очакваме невиждан ръст от 40% спрямо миналата година
Най-търсена си остава Северна Гърция с районите на Халкидики и Кавала. До тях се пътува много...
02.06 | 14:45