И бившите служители на Агенция "Митници" не искат преместването 24.07 | 14:58

Шестима бивши директори и заместник-директори излязоха с позиция относно намерението за преместването на Централното митническо управление в Русе

От Кремена Бедерева

Централното ръководство на митниците вече повече от 130 години е със седалище в столицата на страната – гр. София, а регионалните структури – митниците, се разполагат в ключови и стратегически от гледна точка на митническата дейност градове.

Това се посочва в позиция на шестима бивши директори и заместник-директори на Агенция "Митници” относно намерението за преместването на Централното митническо управление на Агенция "Митници” в гр. Русе, изпратена до Агенция "Фокус”.

Позицията е подписана от Асен Асенов, Пламен Минев, Александър Раков, Ангел Дончев, Георги Григоров, Ангел Първулов.

С дългогодишния опит, който имаме в митническата администрация, категорично заставаме зад позицията, че реализирането на идеята за извеждането на Централното митническо управление на Агенция "Митници” извън столицата на страната ще доведе до непоправим срив при функционирането на тази администрация, а това от своя страна може да породи негативни последици за държавата като цяло, се казва в позицията.

"Съгласно Закона за администрацията, Централното митническо управление на Агенция "Митници” е централна администрация на изпълнителната власт, чиято дейност е пряко свързана не само с дейността на останалите централни администрации (Министерски съвет, министерства, държавни агенции, изпълнителни агенции, специализирани служби и т.н.), но и с дейността на Народното събрание, Главна прокуратура, Национална следствена служба и др. – всички ситуирани в столицата. Ежедневно на представители на Централното митническо управление на Агенция "Митници” чрез участията им в множество междуведомствени съвети, комисии и работни групи се налага пряко да комуникират и оперативно да взаимодействат с представители на другите централни институции.

След извеждането му от столицата, Централното митническо управление на Агенция "Митници” на практика няма да може да осъществява тези функции, които произтичат от прилагането на редица нормативни актове. Ще бъде блокирана и комуникацията с бизнеса, чиито представителни организации също се намират в гр. София.

Такива са например Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара, Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища (АЕБТРИ), Българският съюз за митническо и външнотърговско обслужване, Българската петролна и газова асоциация и редица други браншови организации”, се казва в позицията на шестимата бивши директори и заместник-директори на Агенция "Митници”.

"Не можем да останем безучастни към арогантното поведение и отношение на един министър към негови служители. Не само, че се отказва какъвто и да е диалог, но бяха направени и тежки квалификации и намеци за корупционно поведение към голяма група от хора, които имат доблестта и смелостта да изразят гражданската си позиция, които едва ли този министър познава персонално, а дълбоко се съмняваме, че познава и естеството на тяхната дейност", се казва още в позицията.

"За разлика от министъра на финансите, ние сме работили и познаваме лично значителна част от служителите на Централното митническо управление, като с ясна категоричност можем да заявим, че това са високо морални служители, отдадени на своята работа и професия.

Същите тези служители изнесоха на гърба си такива мащабни процеси в администрацията, като създаване и прилагане на новото митническо и акцизно законодателство, подготовката на митническата администрация във връзка с процеса на присъединяване на страната към ЕС, осъществяването на хиляди успешни операции в борбата срещу контрабандата и наркотрафика и обучението на стотици млади специалисти в митническата дейност. Те не заслужават такова отношение, още по-малко демонстрирано от техния министър", се казва в позицията.