Игнатов ще иска „малко повече“ пари за наука и образование 02.08 | 17:10
Министърът не казва колко допълнително средства ще иска за следващия бюджет
Министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов каза, че ще иска "малко повече" пари за наука и образование. Вчера (1 август) вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че очаква предложенията на министерствата за следващия бюджет.
Днес обаче просветният министър не пожела да каже конкретна цифра, която ще поиска за своя ресор, макар че септември наближава. "Нищо. Какво като наближава? Мога да обсъждам само текст, който съществува. Няма да ви кажа нищо предварително. Искаме повече пари", каза той.
Тези пари са за наука и образование. Не стана ясно дали ще се намерят и за БАН, чиито бюджет тази година бе силно занижен. "Когато има проектобюджет, това ще се обсъжда. Моят принцип е "каквото не съществува в езика – не съществува в света", добави той.
Не е ясно и какво става с обещаните от държавния глава Росен Плевнелиев милиони на БАН. "Държавният глава, след като ги е обещал, очевидно той е задвижил някаква система, по някакъв начин, академията да ги получи. Не съм финансов министър, не зная с кого е контактувал", каза Сергей Игнатов.
По отношение на Закона за училищното образование и предучилищното възпитание, той каза, че приемането му ще започне веднага след ваканцията на парламента. Към момента са гласувани около 50 члена, от общо 350. Игнатов се надява да има извънредни заседания, за да може нормативният акт да бъде гласуван до ноември.
Междувременно Светият синод се обяви срещу решението за въвеждане на сексуално образование в училище и на свой ред поиска религията да се изучава като предмет. Игнатов не коментира това становище на Църквата. Според него обаче вероучението трябва да става в църквата, а не в училището.
Министърът увери още, че ремонтите в училищата, се изпълняват добре. Десет държавни училища се ремонтират със средства от инвестиционната програма на МОМН.
Очаква се корекцията, която ще даде Министерството на финансите, за да бъде приключен случаят с училището в Съединение. От бюджета на МОМН се отделят 1 млн. лв., които ще бъдат дадени целево за ремонта на училището, който е започнал в 1983 година, но и до днес не е завършен.
В момента 491 деца в Съединение се обучават в училище, в което няма тоалетни.
Водещи
-
Какви са цените по празниците - Осми декември, Коледа и Нова година, с колко офертите са по-скъпи спрямо миналата година?
Има студенти, които искат да си удължат престоя и купона, както и такива, които ще отидат само...
01.12 | 13:15
-
София се готви за още по-голям протест, демонстрации ще има в цялата страна
Възможно е да има протести и на други места, включително и от български общности в чужбина.
01.12 | 13:00
-
КНСБ и КРИБ се разграничиха от протеста: Партиен е!
Според него никой не говори за минималните осигурителни доходи за ръководни длъжности.
01.12 | 12:45
-
Милен Керемедчиев: Отстъпването на територии може да предизвика гражданска война в Украйна
Опасност от вътрешни саботажи
01.12 | 12:30
Най-четени
-
Без коли първа и втора категория в центъра на София
Новото е, че през този сезон забраната обхваща освен „малкия ринг“ и по-широк териториален...
01.12 | 09:59
-
Кметът на Ардино обяви частично бедствено положение заради обилни валежи
Местата отново останаха без пътна връзка, след като железобетонният мост над река Арда при...
01.12 | 11:15
-
Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН
На 1 декември 2025 г. в област Стара Загора ще бъде отбелязан първият етап от Националната...
01.12 | 09:30
-
Депутатите вече не паркират на пл. "Св. Александър Невски"
Нито един депутатски автомобил не се вижда край храм-паметника. Това донесе е радост на...
01.12 | 11:30