Идват опасен дъжд и пронизващи гръмотевици – как може да избегнем инциденти 22.07 | 09:27

МВР припомня основните правила за безопасно поведение

От Теодора Кокаланова

Министерство на вътрешните работи припомня основните правила за безопасно поведение при обилни валежи и при гръмотевични бури. По данни на НИМХ почти над цялата страна се очакват гръмотевични бури и градушки. Прогнозата на метеоролозите включва интензивни локални валежи.

От ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" предприемат мерки за реакция в случай на усложнена обстановка и са в пълна готовност да окажат необходимото съдействие на гражданите, предаде агенция "Фокус". Специалистите съветват при възникване на наводнение незабавно да бъде подаден сигнал на тел. 112. На оператора трябва да съобщим име, адрес и друга информация свързана с бедствието.

Ако не разполагаме с телефон, трябва да предупредим за опасността в общината или в кметството на най-близкото населено място, както и да уведомим нашите близки, съседи и колеги. Ако се намираме у дома, трябва незабавно да изключим газта и електричеството и да поставим на възможно най-високото място всички по-ценни предмети.

Добре е да имаме предварително приготвена "чанта за оцеляване", която да съдържа вода, консервирана храна, фенерче, ножовка, съдийска свирка, лични документи общи и специфични лекарствени препарати. Когато не сме в състояние да се евакуираме от сградата, за да защитим живота си е добре да се преместим на най-горните етажи или на покрива. За местонахождението си трябва да съобщим на тел. 112 или да известим близките и приятелите си.

При невъзможност за евакуиране на животните, които отглеждаме, е желателно да отворим вратите на помещенията, в които са затворени.

Ако водната стихия ни завари извън дома и се намираме близо до корито на пълноводна река или в дере, незабавно трябва да се отдалечим и да застанем на най-близкото възвишение. Експертите съветват да не се застава под и над мостове, подлези, надлези и други обекти. Не трябва да се пресичат бързо течащи и залети площи, освен ако сме сигурни, че водата е до коленете ни.

При предприемане на подобни действия е добре да има подсигуряване с помощно въже. Водата от наводнените водоизточници е негодна за консумация. При пътуване с МПС е препоръчително да се спре на възможно най-високото и безопасно място и да се изчака спадането на нивото на водата. Спасителите са категорични, че не бива да се спираме на и под мостове и надлези, в подлези и други потенциално опасни от заливане с вода обекти и съоръжения. 

Правила за поведение при гръмотевични бури включват изключване на телевизора от мрежата, кабела от външната антена, компютъра, видеокасетофона и останалите електрически уреди. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балконски врати, прозорци. Ако се намирате сред природата по време на гръмотевична буря, постарайте се да застанете далеч от високи дървета и самотно стърчащи канари. Ако наблизо има сух предмет, седнете върху него. 

Ако сте на открито, не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Клекнете, като плътно прилепите нозе. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Дръжте се на разстояние от съседа си. Ако сте на колело, слезте от него. Не се хващайте и не дръжте метални предмети, те привличат гръмотевиците. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение.

Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения. Сред природата подходящи места за подслоняване са пещерите. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси. Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай че сте с лодка или сърф в морето бързо тръгнете към брега.

От Националния институт по метеорология и хидрология към БАН, във връзка с обявения код "Жълто" за опасни метеорологични явление и предвиждания за валежи, гръмотевични бури и градушки, напомнят на гражданите да бъдат внимателни и да изчакат преминаването на бурята в закрити помещения.

От съображения за сигурност се препоръчва да се избягва престоя на открито или под козирки, тераси на сгради, както и да не се стои под електропреносна мрежа и стълбове с високо напрежение, както и под дървета. Гражданите да обезопасят незакрепени предмети по балконите на жилищата или офисите си.  

Заради проливните дъждове, приливна вълна потопи варненския квартал "Аспарухово". Потопът взе 13 жертви, като последната жертва на водната стихия бе намереният обявен за издирване 6-годишен Марин, който изчезна при наводнението. Потопът взе жертва и в Добрич.       

Водещи

Най-четени