Идеята за данък "здраве" отново излиза на дневен ред 05.06 | 15:42

Здравната осигуровка да се приравни към данък общ доход и да се събира като данък, за да се повиши събираемостта, предлагат експерти

От Галина Александрова

Здравната осигуровка да се събира като данък и за тази цел да бъде приравнена към данък общ доход, за да се повиши събираемостта на здравни вноски и да се намали процентът на неосигурените. Това предложи заместник-председателят на парламентарната здравна комисия и депутат от БСП д-р Емил Райнов по време на кръгла маса за политиките в здравеопазването.

От началото на здравноосигурителния модел до днес сме започнали да плащаме за здраве над 4 пъти повече. Ако през 2000 година средните годишни разходи на човек за здравеопазване са били в рамките на 50 лева, то в последните години плащаме средно по 233 лв. на година. Въпреки това обаче здравето на българина се влошава, а ние отново сме свидетели на един командно-административен метод на управление в здравеопазването, отбеляза д-р Райнов, цитиран от БТА.

За излизане от тази ситуация той лансира идеята здравната вноска да се приравни с данък общ доход. Ако вноската стане данък, тогава ще се премахне разделението между осигурени и неосигурени, ще се подобри събираемостта и ще се увеличат средствата за здраве, тъй като работещите ще плащат здравна вноска върху целия си доход, посочи ползите депутатът, като допълни, че ще се освободи и голяма част от административния капацитет на Националната агенция за приходите, която сега събира осигуровките.

Трябва да се определи ясно профилът на неосигурените у нас - те са близо 1,5 милиона души, но сред тях има хора, които работят и взимат добри заплати, но са демотивирани да плащат здравни вноски, каза още д-р Райнов. Той изтъкна, че важна роля за демотивирането на хората да плащат здравни вноски е "отклоняването на близо 2 млрд. от здравните вноски към държавния резерв" през 2010 година.

По думите на депутата,  трябва да има законово разписани гаранции, че събираните пари от здравни вноски ще бъдат използвани само за здраве.

Личните разходи за здравеопазване в България достигат до 48 на сто, докато този процент в европейските страни е не повече от 20, отбеляза д-р Райнов и допълни, че  всяка година 4 на сто от населението в България обеднява заради допълнителни плащания за здраве.

Подобна идея беше лансирана и през 2012 година. Управителят на Здравната каса по това време Пламен Цеков предложи да се плаща "данък здраве" вместо осигуровки и данъчните служби да изискват издължаването му по законов ред.

По време на дискусията беше предложено също държавата да плаща пълния размер на здравноосигурителната вноска за групите граждани, осигурявани от нея – идея, която се повтаря при всяка финансова криза в касата и е защитавана особено ревностно от Българския лекарски съюз.

Водещи

Най-четени