Избори и референдум на 25 октомври, предлага президентът 03.06 | 19:39

Въпросите в допитването отново са за мажоритарен вот, задължително и електронно гласуване

От Ростислава Иванова

Президентът Росен Плевнелиев внесе в Народно събрание предложение за провеждане на национален референдум за промяна на изборните правила заедно с местните избори на 25 октомври, съобщиха от пресслужбата на Държавния глава.

След проведените от него консултации с парламентарно представените партии президентът предлага на Народното събрание да вземе решение за насрочване на национален референдум за 25 октомври 2015 г. по три въпроса:

1."Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?";

2."Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?";

3."Подкрепяте ли да може се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?".

Въпросите за референдума, на които гражданите трябва да отговорят, са същите, които президентът внесе за одобрение и в 42-то Народно събрание. Тогава предложението му бе отхвърлено с гласовете на депутатите от управляващото мнозинство. Президентът обаче е категоричен, че същите въпроси са актуални и днес.

Припомняме, че преди повече от година, в последните месеци на 42-то Народно събрание, което приключи работа след близо година и половина, Държавният глава внесе предложение за национално допитване. След като бе отхвърлено, инициативен комитет, начело с професора по конституционно право Георги Близнашки, който в последствие стана и служебен премиер, събра над 500 000 подписа в подкрепа на референдум за избирателната система. И тя обаче не свърши работа, тъй като служба ГРАО установи, че голяма част от подписите са компрометирани.

Най-вероятно 43-то Народно събрание ще одобри президентското предложение за референдум, тъй като в момента управляващите партии ГЕРБ, Реформаторски блок и АБВ, плюс Български демократичен център, го подкрепят искането на президента за референдум. Депутати от ГЕРБ дори внесоха миналата седмица законови поправки, които дават възможност след решение на парламента избори и референдум в България да се провеждат "2 в 1".
Държавният глава препоръчва въвеждане на смесена избирателна система с мотива, че тя съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната система и намалява недостатъците им.

"Като държавен глава заставам категорично зад многопартийната политическа система, която е едно от най-ценните постижения на нашия преход и в никакъв случай не бива да бъде отричана. Същевременно чрез въвеждане на смесена избирателна система, при която част от депутатите се избират мажоритарно, а останалите - с партийни листи, ще запазим партийното многообразие, но ще гласуваме и за личности", отбелязва президентът.
По отношение на необходимостта от въвеждане на задължително гласуване на изборите и на националните референдуми Плевнелиев той посочва, че това ще даде възможност на всички граждани на България да вземат отношение към проблемите на страната и управлението й, включително и на онези, които по една или друга причина са се отчуждили от политическия живот.

 

"Длъжни сме да намерим начин да приобщим към обществено-политическия живот и тях. Колкото повече граждани изразят воля, толкова по-легитимни са изборните резултати и по-стабилни са институциите", убеден е президентът. В задължителното гласуване той вижда инструмент за противодействие на най-порочните практики – корпоративен, манипулиран или купен вот. "Само като повишим избирателната активност, ще намалим тежестта на контролираните гласове", категоричен е Плевнелиев.

Той отправя призив за въвеждане на дистанционно електронно гласуване на избори и референдуми при съобразяване с изискванията на Конституцията. "Този начин на гласуване ще доведе до по-висока избирателна активност и повече хора ще се чувстват политически представени. "Над 1,5 милиона наши сънародници зад граница и много граждани в страната, които не са безразлични какво ще е бъдещето на родината ни, ще могат много по-лесно да участват в избори и референдуми", аргументира се държавният глава.
 
"Убеден съм, че ако избирателите кажат "да" на електронното дистанционно гласуване, може да бъде намерено законодателно решение, което да гарантира тайната на вота, изразяването на лична воля и свободен избор. Ясно е, че това изисква време и не може да стане от днес за утре, но произнесат ли се гражданите в полза на електронното дистанционно гласуване, ще сме длъжни да работим, за да го въведем", посочва още той.

Според него няма по-силен инструмент от референдума за пряка демокрация и повишаване на доверието на гражданите в държавните институции. "Използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа. Вярвам, че при добра регламентация и организация този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда у нас далеч по-устойчива и стабилна", смята Росен Плевнелиев.

Общественото очакване е референдумите да се превърнат в работещ инструмент за решаване на основни принципни положения, каза още той. "Инициирайки допитване до народа, искрено се надявам да дадем път на референдумите и за в бъдеще, защото от всеки от нас зависи да бъде активен, да има мнение и позиция как да подобрим демокрацията в България. Отговорност на народните представители е да създадат работещи законодателни решения след произнасянето на суверена".

В заключение държавният грава заявява: "Произвеждането на референдума е единственият механизъм, след който можем да имаме задължително решение, обвързващо политиците. Това е средство за постигане на истинска и устойчива демокрация". И отправя апел към парламента: "Нека чуем позицията на суверена по тези въпроси и да го направим така, че да спестим средства, които плащаме чрез данъците си, като проведем националния референдум заедно с редовните местни избори".

Водещи

Най-четени