Изборът на българина - белязан от апатия и липса на съдържателност 06.10 | 18:28
Наблюдателите от ОССЕ и ПАСЕ считат, че изборната обстановка се е характеризирала с изборна и политическа умора
Предизборната кампания е била белязана от апатия и липса на съдържателност, на достатъчно положителни послания, както и от обезверяване. Така смята Дорис Фиала, ръководител на мисията от наблюдатели, изпратени от ПАСЕ. Фиала е забелязала, че бедността у нас създава благоприятна почва за купуване на гласове и контролиран вот. "България трябва да се бори срещу създалия й се имидж в Европа и това би могло да се постигне чрез по-голяма прозрачност и върховенство на закона", заяви тя.
Според нея изходът е в демонстрацията на политическа зрялост и фокусирането върху националните приоритети. Затова тя отправи апел към новоизбраните политически сили да загърбят своите различия и да обединят усилията си да работят в полза на обществото и за преодоляването на проблемите, информира БТА.
По отношение на медиите тя изрази притеснението, че се фаворизират големите партии и че материали за политическите кампании са се появявали основно, когато са били платени. Фиала посочи още и необходимостта от по-задълбочено обучение на гласоподавателите за преференциалния вот, който по думите й е положително развитие в изборната система. Като цяло според наблюдателите, ръководени от Одри Гловър от ОССЕ и Дорис Фиала, изборите са се състояли на фона на политическа и икономическа криза и в условия на недоверие на избирателите към политиката и политиците.
Наблюдателите считат, че изборната обстановка се е характеризирала с изборна и политическа умора, тъй като това са третите избори в България за последните 18 месеца. За пореден път обвинения в купуване и продаване на гласове, контролирано гласуване и други нередности помрачиха кампанията и повлияха върху общественото доверие в почтеността на процеса, добавят те,
Едновременно с това по тяхно мнение изборите са се състояли в спокойна обстановка, а основните свободи на изразяване, сдружаване, събирания, са били зачетени.
Одри Гловър коментира, че първоначално се е усещало чувство на всеобщо включване - с променен механизъм за назначаване на ЦИК, с по-голямото участие на гражданските организации, с призивите на правителството за нуждата от произвеждане на добри избори, с подписания от повечето участници пакт за почтеност. Тя припомни, че властите са се ангажирали да наблюдават отблизо евентуални участници в купуването на гласове, а и материалите в кампанията са съдържали предупреждения срещу такава практика. Но въпреки че МВР получи над 300 сигнали за нередности, само в два от случаите се стигна до реални съдебни действия, посочи тя.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40