Извънредната обстановка ще продължи поне до края на април? 21.01 | 17:00
Ангелов ще предложи удължаването й с 3 месеца
Ще направим предложение да бъде удължена епидемичната обстановка с 3 месеца.
Това заяви в отговор на въпрос министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, който бе изслушан в парламентарната здравна комисия, цитиран от БНР.
Идеята е удъжаването да се смята от 1 февруари, което означава, че извънредната епидемична обстановка ще продължи до края на април. От своя страна това значи, че парламентарните избори, насрочени за 4 април, ще бъдат проведени в рамките на извънредната обстановка.
"Допускаме, че новият щам е вече тук. Това поставя в опасност бъдещите противоепидемични мерки", каза Ангелов.
Той заяви, че ще има известно разпускане на мерките според начертаните приоритети.
Това ще важи за сектори като образование, здравеопазване, спорт и култура, като в рамките на 14 дни ще бъде проследено развитието на ситуацията у нас.
Националният ваксинационен план върви добре, каза още здравният министър на изслушването.
Той обясни забавянето с решението да се запази втора доза за реваксинация, което Ангелов определи като "консервативно, но далновидно" (решение – б.р.).
"Анализирайки каква е ситуацията с регулярността на доставките, които са в целия Европейски съюз, и стъпвайки на нашия минал опит с доставките на апаратура, лични предпазни средства, дезинфектанти по време на извънредното положение, запазихме втората доза. Ако ние бяхме направили всички дози, както направиха нашите колеги в Европа, сега нямаше да имаме втора доза за 17 000 българи", каза Ангелов.
Водещи
-
Спират туристи на границата с Гърция за неплатени глоби
Новата дигитална платформа се очаква да заработи до края на годината
15.11 | 15:59
-
Съветът на ЕС и ЕП постигнаха споразумение по бюджета на Съюза за 2026 г.
С обща сума от € 192,8 милиарда в поети ангажименти и € 190,1 милиарда в плащания, финансовата...
15.11 | 15:00
Най-четени
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15
-
Бюджет 2026 отразява случващото се в политическия живот у нас в последните 4 години
Това заяви Теменужка Петкова
15.11 | 10:00
-
Д-р Ненков: Кражбите в здравеопазването са на най-високо ниво
Бившият министър на здравеопазването коментира и случая с прегазеното куче Мая
15.11 | 11:00