Изненада: Диана Ковачева прокарала уволнението на съдия Тодорова 16.07 | 17:24

От ДСБ си обясняват това със страха и напрежението в рамките на ГЕРБ най-вече от факта, че Цветан Цветанов е узурпирал кадруването в съдебната система

От Ивелина Георгиева

Министърът на правосъдието Диана Ковачева е включила като извънредна точка в дневния ред миналата седмица дисциплинарното производство срещу съдия Тодорова. Това разкри заместник-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова на пресконференция в централата на партията.

От ДСБ представиха документ, от който става ясно, че на 9 юли в понеделник, когато се определя дневният ред на редовното заседание на ВСС, министър Ковачева е вкарала изненадващо точка, която касае дисциплинарното уволнение на съдия Мирослава Тодорова.

Изненадващото предложение било лично резюмирано от министър Ковачева на 12 юли, когато е и денят в който съдия Тодорова е уволнена, заяви заместник-председателят на ДСБ Радан Кънев.

От ДСБ си обясняват всичко това със страха и напрежението в рамките на ГЕРБ най-вече от факта, че вътрешния министър Цветан Цветанов е узурпирал кадруването в съдебната система.

Ковачева има пряко участие в това, което се случва независимо от това, че не е гласувала, тъй като няма това право, смята Екатерина Михайлова.

Но през другите си действия - чрез насрочването, включването на извънредна точка означава, че е поела политическа отговорност за своите действия. Тя не е безучастно присъстваща на този ВСС - тя може да участва, да коментира, може да се изказва, а освен това както виждаме може да включва извънредно точки в дневния ред, продължи заместник-председателят на ДСБ.

От партията предложиха и своите промени за решаване на проблемите във ВСС.

Основното им предложение е да отпадне политическата парламентарна квота при избора на ВСС. В тази връзка от ДСБ обявиха, че няма да участват в политическия процес при избор на нови членове на съвета при сегашните условия, които произвеждат корупция и зависимост.

"Който участва в този политически процес в Народното събрание ще трябва да носи пълната отговорност за последващите проблеми и кризи в съдебната власт, които при сегашния модел са неизбежни", коментира Радан Кънев.

Членовете на ВСС да се избират само от съдебната власт и то при пряк избор.

Освен това от ДСБ смятат, че трябва да се намали броя на членовете на ВСС от 22 на 12 души, толкова колкото е и съставът на Конституционния съд.

Друго предложение е да се намали мандатът на членовете от пет на три години.

Смятаме, че къс мандат с по-малък брой членове, без избор от политическа квота, ще направи един друг образ на ВСС и ще го направи много по-ефективен, действащ и адекватен на нуждите, които трябва да изпълнява като Висш кадрови орган на съдебната власт, посочи Екатерина Михайлова.

Тези предложения са свързани с промяна в конституцията, но за две от тях това не е необходимо.

Първото е ВСС да престане да бъде постоянно действащ орган, а членовете му да бъдат там, където е работата им като магистрати. За да не се откъснат от реалността, да знаят какво се случва в съдебната система и да не правят толкова неадекватни решения, които буквално взривиха както представители на съдебната власт, така и обществеността, обясниха от партията.

И второто предложение, което може да се случи без промяна в Конституцията, е да бъде предприета спешна административна реформа, по силата на която натовареността на съдиите и магистратите въобще, да бъде сравнително изравнена.

Не може да има съдия с четири до пет дела на месец, и в същото време в софийските съдилища натовареността да гони трицифрени числа, коментира Михайлова.

Водещи

Най-четени