Изтегляме още военнослужещи от Афганистан 12.06 | 20:03

Предлагат изпращането на съветници на афганистанските сили за сигурност

От Филипа Тодева

Министърът на отбраната ген. Аню Ангелов ще представи пред Министерския съвет проект за решение за прекратяване на участието на военнослужещи от Въоръжените сили в операцията на Международните сили за поддържане на сигурността (ISAF) в Афганистан. Става въпрос за състава на първа, втора, трета и четвърта оперативни групи за обучение и връзка (OMLTS). Ангелов ще поиска изпращането на четири екипа от съветници (ATS) за обучение на подразделения на афганистанските национални сили за сигурност.

В отговор на терористичните атаки, извършени срещу САЩ на 11 септември 2001 г., започна формирането на широка международна коалиция за противодействие срещу заплахите на тероризма. Отчитайки своята солидарност с международните усилия в тази насока и в съответствие с Резолюция 1386 от 20 декември 2001 г. на Съвета за сигурност на ООН, страната ни се включи към Меморандума за разбирателство за формиране на Международни сили за поддържане на сигурността (ISAF) в Афганистан, подписан на 10 януари 2002 г. в Лондон.

Народното събрание гласува решение за участие на български контингент в състава на ISAF и на 21 януари 2002 г. Министерският съвет определи подразделение от Българската армия за участие в ISAF. На 16 февруари 2002 г. 32 български военнослужещи отпътуваха за Афганистан. Те се разположиха в района на британския контингент на 10 км от Кабул, където развърнаха банно-перален комплекс.

Поради изменението на обстановката в района на мисията задачите, изпълнявани от контингента за санитарна обработка се изчерпаха. По предложение на Министерския съвет, с решение от 29.07.2003г., Народното събрание прекрати участието на контингента за санитарна обработка на личен състав и разреши участието на Българската армия с механизиран взвод в ISAF и инструктори за обучение на Афганистанската армия. Изпълнението на задачите на новия контингент започна на 19.08.2003 г. През следващите години страната ни постепенно увеличи участието си с изпращането на още две роти в Кабул и Кандахар, както и специалисти за изпълнение на специфични задачи (ръководство на въздушното движение (РВД) на летище Кабул, медицински екипи, инструктори и др.)

През м. ноември 2009 г. в рамките на процеса на предаване на отговорността за сигурността в столицата от ISAF на Афганистанските сили за сигурност механизираната ни рота, действала в състава на Италианската бойна група, и охранителният взвод, който беше придаден към германския логистичен елемент, бяха изтеглени от зоната на операцията. За сметка на това една българска рота пое охраната на външния периметър на летище Кабул. Към момента в ISAF имаме 606 военнослужещи.

В началото на февруари 2008 г. в гр. Кандахар се развърна първата българо-американска гарнизонна Оперативна група за обучение и връзка (OMLT). Първите две ротации на тази OMLT бяха съвместни, като от третата ротация (м. февруари 2010 г.) съставът на групата е изцяло български. На базата на натрупания от първата OMLT опит, в края на 2010 г. страната ни изпрати в Афганистан още три Оперативни групи за обучение и връзка (една от които отново смесена българо-американска), които да подпомогнат подготовката на Афганистанската армия за поемане на отговорността за сигурността в страната.

Към момента в Кабул и Кандахар имаме по една гарнизонна и по една батальонна OMLT с обща численост 76 души, от които 51 инструктори.

Водещи

Най-четени