Изток и Запад с различни интереси в ЕС 08.01 | 12:56

Тежка година очаква съюза, ако съдим по изминалия месец

От Любомир Тасев

Това трябваше да е годината, в която бивши комунистически държави от Централна и Източна Европа щяха да покажат, че са равни на братята си на запад, чрез отговорността за ротационното председателство на съюза.

Ако последния месец може да се смята за показателен – очаква ни тежка година, коментира в свой материал Financial Times.

Шестмесечното председателство на Унгария, което е само на една седмица, вече бе помрачено от скандал.

Правителствата в Западна Европа обвиниха премиера Виктор Орбан, че нарушава фундаментални принципи на ЕС чрез медийния закон, който иска да прокара, даващ му неоснователен контрол над пресата.

Полша, която застава начело на Евросъюза през юли, попадна в сблъсък миналия месец с три от най-големите западни страни-членки – Великобритания, Франция и Германия – които подкрепиха замразяване на европейското финансиране, облагодетелстващо най-вече новите страни в блока.

Румъния и България изведнъж се оказаха в отбрана, след като Германия и Франция заявиха, че ще блокират приемането им в "безграничната" Шенгенска зона. Това решение трябваше да се вземе през март.

Всичко това наежи лидерите в много столици от Централна и Източна Европа.

Виктор Орбан предупреди Брюксел да не третира Унгария различно от "страните, които са имали демокрация в продължение на 200 години".

Полша се закани да се бори срещу всеки опит за орязване на еврофондовете за новите страни-членки.

Външният министър на Румъния на свой ред заплаши, че Букурещ ще блокира присъединяването на Хърватия към ЕС, ако страната му не бъде допусната в Шенген.

Въпреки че румънският президент Траян Бъсеску се дистанцира от тази заплаха, той заяви: "Няма да приемем дискриминация от никой, дори от най-влиятелните държави в ЕС."

Водещи

Най-четени