Илияна Йотова получи отличие за принос към държавността 08.02 | 14:41
Политиканите днес са много, месиите – също. Лидерите са дефицит, каза вицепрезидентът

"Държавността днес означава единение на българите, връщане на справедливостта, защита на слабите, подпомагане на предприемчивите, респект в отношенията помежду ни, уважение на институциите. Нямаме право да губим поколения, да обезверяваме децата си." Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова при получаването на почетния знак "Стефан Стамболов" – за личен принос към българската държавност.
Почетният знак е учреден през 2006 г. от Института по лидерство към Университета по библиотекознание и информационни технологии, от Българската академия на науките и Националния военноисторически музей.
"Територията на националното обединение е държавата. Държавността не е остаряло понятие, а остър и все по-осъзнат дефицит", подчерта вицепрезидентът в благодарственото си слово. По думите на Илияна Йотова държавност означава да превърнеш гласа на България в решаващ за много европейски политики, да пазиш идентичност, политически традиции и историческо наследство, формирани с векове.
Вицепрезидентът посочи, че 21 век може да се окаже век на дефицитите – липса на големи революционни идеи за развитието на човечеството, остър дефицит на личности-визионери. Според Илияна Йотова в днешния скаран, обезверен и отчаян свят са необходими истински лидери, които със смели действия, познание и воля, а не с думи на омраза и страх, да отговорят на очакванията на хората.
"Съвремието ни е пълно с авторитети, които управляват заради служебното си положение. Лидерството не е титла и не се получава от постове и конюнктура. Да си лидер означава да вдъхновяваш, да увличаш, да водиш хора след себе си и те да искат да принадлежат към света, който създаваш", посочи вицепрезидентът. Илияна Йотова е убедена, че не е страшна бюрокрацията в институциите, а бюрокрацията в мисленето и съзнанието.
"Лидерството изисква триединството между главата – да имаш интелектуалните способности и познанието, сърцето – химията, която те свързва с хората и краката – всички идеи да превръщаш в действие", заяви вицепрезидентът.
"Да прозреш в бъдещето чрез следващите поколения, това е дадено на малцина. Да имаш смелостта, енергията, волята и вярата да го създадеш, това наистина е за избрани. Всяко време ражда своите избраници. Стефан Стамболов, когото почитаме днес, е един от тях", каза вицепрезидентът по-рано на церемонията по отбелязването на 165 години от рождението на революционера и борец за национално освобождение, политик и държавник.
"Безусловно подкрепян и безкрайно отричан е Стамболов, но едно не подлежи на съмнение – Стамболов е един от строителите на съвременна България, положил основите на българската държавност", посочи Илияна Йотова. "Непреклонен, твърдо убеден в своите разбирания за развитие, за интереса на България, за национално признаване, независимост и идентичност, Стамболов е различен от днес, когато политиканите са много, месиите – също. Лидерите са дефицит", категорична е вицепрезидентът.
Водещи
-
Кметът кани: Финалът от световното по волейболл - на живо от пл. "Св. Ал. Невски"
Българските лъвове се изправят в 13.30 ч. утре срещу Италия в борба за златото
27.09 | 18:00
-
Дачков: Ако има предсрочни избори, президентът Радев ще ги спечели
"Величие" и МЕЧ бяха създадени, за да бъде отслабена "Възраждане", коментира той
27.09 | 17:41
-
За трети път тази седмица: Дронове летяха над стратегически обекти в Дания
Срещу тях са използвани "отбранителни способности"
27.09 | 17:20
-
В Гърция заловиха голямо количество марихуана и метамфетамини, влезли от България
Властите посочват, че шофьорът не е грък, но не уточняват дали е български гражданин
27.09 | 17:00
Най-четени
-
Световен ден на туризма е
София го отбелязва с безплатни пешеходни и автотурове на градския транспорт
27.09 | 10:00
-
България е на финал на световното първенство по волейбол
Родните национали победиха Чехия с 3:1 гейма
27.09 | 12:00
-
Борисов: Пускам министрите на мероприятията на Радев, но те не искат да ходят
По думите му светът върви към война
27.09 | 13:00
-
Протест на "Възраждане" срещу правителството и въвеждане на еврото
Демонстрации текат в София и Варна
27.09 | 14:30