Има няколко групи граждани, които нямат право да гласуват 27.10 | 09:30
Ето кои са те:

На извънредните парламентарни избори в България през октомври 2024 г. има няколко групи граждани, които нямат право да гласуват. Ето кои са те:
Лица, които не са български граждани: Само български граждани имат право да гласуват на парламентарни избори. Чуждестранни граждани, дори да имат постоянно или временно пребиваване в България, нямат право на глас.
Лица, които не са навършили 18 години: Гласоподавателят трябва да е пълнолетен, което означава навършени 18 години към деня на изборите.
Лица, поставени под запрещение: Това включва граждани, които са юридически обявени за неспособни да се грижат за своите лични и имуществени права поради психично заболяване. Те са изключени от правото да гласуват.
Лица, които изтърпяват ефективна присъда "лишаване от свобода": Българските граждани, които са в затвора и изтърпяват присъда, нямат право да гласуват. Това правило се отнася само за периода, в който лицето е лишено от свобода. След приключване на присъдата правото на глас се възстановява. В затворите и арестите има избирателни секции, тъй като обвиняемите и подсъдимите, които нямат влязла в сила присъда към датата на провеждането на изборите за народни представители, имат право да упражнят вота си.
Лица, лишени от избирателни права: Това са граждани, на които е наложено съдебно решение за лишаване от правото да гласуват в резултат на престъпление или друго нарушение, предвидено от закона.
Тези категории лица са изрично упоменати от ЦИК и съгласно българското законодателство те са лишени от правото да упражняват своя глас на парламентарни избори.
Водещи
-
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя
Позицията на МВР
15.07 | 17:40
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Тръмп за BBC: Разочарован съм от Путин, но не съм го отписал
Интервюто се появява в медийното пространство часове след като Тръмп обяви нови оръжейни...
15.07 | 12:00