Искаме от Брюксел да не увеличава акциза върху метана 17.09 | 17:52

Ще настояваме сегашното ниво да се запази за следващите шест години

От Ралица Стоянова

България е поискала от Европейската комисия (ЕК) одобрение от догодина да ползва сегашната акцизна ставка върху метана. Това съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова, информира Econ.bg. В момента ставката за горивото е 0,85 лв. за гигаджаул, а трябва да стане 5,10 лв. за гигаджаул от догодина, за да достигне минималните  в ЕК нива от 2,6 евро за гигаджаул.

По думите й страната ни ще настоява сегашното ниво да се запази за следващите шест години. Очаква се Брюксел да разреши на страната ни да ползва по-ниската ставка, но ако това не стане, акцизът върху природния газ, използван като моторно гориво, трябва да бъде увеличен.

Давайки пример в килограми Петкова обясни, че акцизът на килограм природен газ при ставка от 0,85 лв. за гигаджаул е 4 стотинки, а при ставка от 5,10 лв. става 25 стотинки за килограм. 

Нотификацията е изпратена до ЕК на 8 август, но до момента няма отговор от Комисията по въпроса.

Съгласно евродиректива държавите членки, в които към 2000 г. делът на природния газ в крайното енергийно потребление е по-малко от 15%, могат да освободят от облагане с акциз природния газ. Пълното или частично освобождаване от налога може да се прилага за максимален период от 10 години или докато националният дял на природния газ в крайното потребление не достигне 25%. Страната ни вече се е възползвала от възможността за освобождаване от облагане на природния газ за период от 10 години. По данни на Евростат и НСИ обаче делът на суровината в крайното енергийно потребление е едва 10%, което ни дава право да поискаме от ЕК намалена акцизна ставка.

Петкова представи и схема за държавна помощ за намален акциз върху газьола, използван от земеделците. От схемата могат да се възползват 75 000 производители на зърнени култури, грозде, овощни дървета и животни. Помощта ще се предоставя под формата на ваучери като годишно за нея ще се отпускат 70 млн. лева от бюджета. Сумата би могла да се увеличава с 20%, тоест до 84 млн. лв., без да е необходима нотификация от ЕК, обясни зам.-министърът.

Тя добави, че схемата е одобрена от Комисията през 2011 г. и е трябвало да действа през 2012 и 2013 г., но не е въведена, тъй като не са направени промени в съответните закони.

Вижте как ще се разпределят ваучерите в Econ.bg.

Най-четени