Искаме още 400 млн. евро от Брюксел за бежанците 18.05 | 17:14
Не може само ние, гърците и италианците да носим отговорността кой влиза в ЕС, каза Валентин Радев
България ще поиска от Европейския съюз допълнителна помощ за справянето с бежанския натиск. Това обяви минитърът на вътрешните работи Валентин Радев. Сумата, за която страната ни настоява, е 400 млн. евро. Те ще трябва да бъдат изплатени допълнително към одобрените вече 160 млн. евро. Идеята е новата сума да бъде получена в рамките на следващите 10 години. Засега обаче няма никакви гаранции, че Брюксел ще ни я отпусне.
Българското правителство ще продължава да настоява и за по-специално отношение към нашата страна предвид факта, че сме външна граница на Евросъюза и първа държава-членка по пътя на бежанците, както са Гърция и Италия. По думите на Валентин Радев не е справедливо тези страни самостоятелно да носят пълната отговорност за всеки, преминал през тяхна територия към Европейския съюз, предаде Нова ТВ. Защото така на практика излизало, че сме наказани задето успешно пазим външната граница на съюза.
"Ние сме в тежко състояние. Над нас е буквално дамоклев меч. Ние зависим от това какво ще се случва в съседите, в Турция, там има 2 милиона и половина за тях бежанци, за нас мигранти. Ако има някаква голяма криза изведнъж, ние какво правим?", риторично запита вътрешният министър.
Според думите му, не е ясно как ще се справим сами, ако случайно тази граница бъде пробита по някакъв начин, въпреки че променихме закона и в такива случаи армията ще бъде на границата. "Голямата вълна, ако има такава, дано не се случва, ще дойде точно срещу България. Без значение какви огради сме построили”, коментира още той.
Водещи
-
Петър Попангелов и Александра Жекова откриват сезона в Боровец
Празничното събитиe е на 27 декември под мотото "130 години Боровец. Легендарно минало....
08.12 | 13:45
-
Желязков: Оттегленият бюджет беше възможен за мнозинството, настоящият - приемлив за социалните партньори
Имаме своята вина, защото търсихме подкрепата на мнозинството, а не на синдикатите и...
08.12 | 13:20
-
Politico: ЕС иска България да поеме гаранция от 1,2 млрд. евро по заема за Украйна
Репарационният заем ще е обезпечен със замразените руски активи, а всяка държава-членка ще...
08.12 | 13:10
Най-четени
-
“НЕ на омразата!” - членове и активисти на ДПС, в защита на демокрацията, сигурността и стабилността на България
"Това е нашият отговор на тези, които са безотговорни към бъдещето на хората, за да осъществят...
08.12 | 10:15
-
Къде може да си купите елхичка за Коледа?
Югоизточното горско предприятие пусна в продажба 800 дръвчета
08.12 | 12:00
-
Депутатите стартират процедурата по шестия вот на недоверие срещу кабинета
Конституционна процедура
08.12 | 08:31
-
Кметът на столичния „Люлин“ на спешна среща в общината заради кризата с боклука 3
Резултатите от разговорите в Столична община ще бъдат обявени по-късно днес
08.12 | 10:27