Искат да се създаде регистър за броя на хората с увреждания 18.05 | 19:43
Едва 25 000 са заетите хора с увреждания от общо 250 000
Необходимо е да се създаде списък от база данни, в който да фигурират броят и професионалната квалификация на хората с увреждания в страната. За тази мярка настояха работодатели и представители на Национален алианс за развитие.
"В този списък, освен броят на хората с увреждания, трябва да има информация за това, какво те могат да работят, какво искат да работят, а след това ние да ги наемем", заяви Мадж Алгафари, съосновател на Националния алианс за развитие и собственик на фирма за преводи и легализация, в която работят около 19 души със здравословни проблеми.
Той самият е предложил тази идея още през 2009 година, но засега тя не е намерила отзвук сред управляващите институции.
Алгафари обясни, че базата данни ще е полезна не само за хората с увреждания, но и за работодателите, които искат да наемат такива хора.
"Аз като работодател, когато търся да назнача служител на работа, ще вляза в регистъра и ще видя, кой от фигуриращите там е подходящ за мен", коментира той.
Алгафари заяви, че е готов заедно с националния алианс да се заеме с изработването на този списък стига да намери финансиране. За целта организацията трябва да кандидатства по проекти, но досега все не е отговаряла на изискванията. По думите му за изготвянето на регистъра са необходими не повече от 50-60 хиляди лева и той може да бъде готов 4-5 месеца след спечелването на проекта.
Според него основният проблем хората с увреждания да не си намират работа е, че държавата не поддържа регистър с имената и професионалната им квалификация.
Той посочи, че работодателите нямат техните контакти и дори да търсят тези хора не знаят, как да се свържат с тях.
От 250 000 хора с увреждания в активна възраст само 25 хиляди са си намерили работа, заяви Таня Йовева, председател на Националния алианс за развитие, позовавайки се на данни от национална статистика. Има много хора с няколко висши образования, чужди езици, които си стоят вкъщи без работа и не могат да излязат навън.
Според нея е много важно хората в инвалидни колички да работят по домовете си, докато бъде оправена инфраструктурата и пригодена за тяхното придвижване. Затова надомната работа е най-добрия вариант за тях. Дори някой работодател да поиска да ги наеме те няма, как да стигнат до работното си място, обясни председателят на Националния алианс за развитие.
Хората с увреждания, които са заети работят най-много като компютърни специалисти и масажисти, посочи Йовева.
Водещи
-
Децата може да получат безплатна ваксина срещу грип
Това обмислят от здравното министерство
20.01 | 17:59
Най-четени
-
Пътуваме със зелен билет в София в първия работен ден за седмицата
Изпратени са и съобщения до всички училища и детски градини с препоръка да се ограничи...
20.01 | 09:59
-
Пенсионерите да се разбързат, днес изтича важен срок
Тъй като много често пенсионерите не са информирани за това обстоятелство, е важно да се знае,...
20.01 | 14:57