Искат ново разследване за смъртта на Тодор-Димов Чакъра 25.03 | 13:33
За този случай България получи осъдителна присъда в Страсбург

Главният прокурор Сотир Цацаров е поискал възобновяване на разследването за смъртта на Тодор Димов-Чакъра. Това става ясно от съобщение на прокуратурата. Искането на Цацаров е изпратено до Върховния касационен съд.
Делото за смъртта на Тодор Димов бе прекратено с постановление на Военноокръжната прокуратура в Пловдив. Сега случаят се връща за допълнителна разследване.
През ноември миналата година Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург осъди България за нарушаване правото на живот на Тодор Димов Тодоров-Чакъра, който загина при полицейска операция през 2003 г.
Тогава Димов се барикадира в къщата си в Харманлийско, след като полицията трябваше да го отведе за изтърпяване на наказание от половин година затвор. Той отказа да се предаде, като в акцията срещу него се включиха близо 100 полицаи, сред които и около 30 барети.
След продължилата часове наред обсада, полицията използва гранатомет, за да осигури възможност за претърсване на къщата и за да ликвидира всякакви капани.
Според българското следствие Тодоров се е самовзривил с ръчна граната, а не е загинал от обстрела на полицията. Разследващите заключиха, че действията на полицията са били напълно по устав, а заключенията им бяха потвърдени от военния съд.
Споменавайки поименно Бойко Борисов като ръководител на операцията, съдът постановява България да плати 50 000 евро на двамата синове на Чакъра и на съпругата му. Освен това държавата трябва да плати и 4 684 евро на адвокатите.
Водещи
-
Димитър Стоянов: Президентът символизира единството на нацията
Евентуален проект за създаване на "президетска" партия той окачестви като „Нероден Петко"
14.09 | 14:00
-
Русия изстреля хиперзвукова ракета „Циркон“ при съвместни учения с Беларус
Съобщено бе, че те ще бъдат проведени на териториите на двете страни, както и в Балтийско и...
14.09 | 13:40
-
Рами Куиан спечели сребро на Световното в Ливърпул
Това беше първо участие на български боксьор на финал за световна титла от 16 години насам,...
14.09 | 13:20
Най-четени
-
До 2050 г. населението на България ще падне под 5 млн. души
Това предупреди пред бившият министър на образованието Сергей Игнатов
14.09 | 10:40
-
Въвежда се нова задължителна ваксина за децата
Първата доза за варицела ще се поставя между 12 и 15-месечна възраст, а втората – при...
14.09 | 12:40
-
Бойко Борисов: Вятърът на Промяната забави пускането на АМ "Европа"
Народът си плати цената, заяви лидерът на ГЕРБ
14.09 | 11:00