Искат платеното майчинство да стане 2 г. и половина 28.04 | 11:03
Предложението влиза в дневния ред на Тристранния съвет

КНСБ предлага платеният годишен отпуск по майчинство да бъде удължен с още шест месеца. Идеята се подкрепя и от управляващите политически партии.
Темата за удължаване на платеното майчинство е заложена в дневния ред на утрешния Национален съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), където синдикатите и управляващите ще трябва да склонят бизнеса да подкрепи заплащането за по-дългото отглеждане на дете.
Ако предложението на КНСБ бъде прието, реално 2-годишното платено майчинство ще стане 2 години и половина, пише в. "24 часа".
Целта е майките да имат право на шест месеца платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, ако то не ходи на детска градина. Според трудовото законодателство този отпуск в момента е неплатен.
В случай че предложението бъде прието, шестте месеца допълнително платен отпуск ще се плащат от бизнеса, а не от НОИ, както останалите две години.
Отпускът за дете до 8-годишна възраст ще може да се ползва както от майката, така и от бащата, като допълнителните шест месеца майчинство ще могат да се вземат както на части, така и наведнъж.
Успоредно с предложението на КНСБ обаче ще се обсъжда и общото искане на бизнес организациите майките да нямат право на 20-те дни платен годишен отпуск, докато ползват двете години майчинство.
КНСБ предлага още и промени в Кодекса за социално осигуряване, които да позволят неплатеният отпуск да се зачита за осигурителен стаж за пенсия, когато е поискан от работодателя заради проблеми в производството. При този отпуск, който трябва да продължава повече от 15 дни и по-малко от три месеца, освен това фирмата дължи 2/3 от заплатата на работника като обезщетение.
Синдикалистите настояват още и за промени в защита от уволнение на хората с тежко здравословно и материално състояние, както и на тези, чийто съпруг е вече регистриран като безработен.
Водещи
-
Зеленски ще се срещне с Тръмп в понеделник
Целта на разговорите е „да обсъдят всички детайли относно прекратяване на убийствата и...
16.08 | 13:00
-
Мелания Тръмп изпрати писмо до Путин за отвлечените деца от Украйна
Първата дама на САЩ не придружи съпруга си в Аляска
16.08 | 12:20
Най-четени
-
"Киев индипендънт": Срещата в Аляска беше срамна и безполезна
Все още няма официална реакция от Киев след срещата между американския президент Доналд Тръмп...
16.08 | 10:00
-
Таткото на Сияна: Инцидентът с автобуса не се различава от този, в който загина детето ми
„Да управляваш автомобил в населено място с такава скорост е същото като да управляваш камион...
16.08 | 11:00
-
Автомобилен експерт за шофьора, забил се в автобус: Това е опит за убийство!
Остават много въпроси
16.08 | 10:20
-
Гаджето на Глория - част от ОПГ за международен трафик на наркотици
Добромир Добрев бе арестуван след акция на ДАНС И ГДБОП в София на 13 август, а в автомобила...
16.08 | 10:40