Искри в парламента заради интеграцията на ромите 14.06 | 12:47

Строителни войски даваха професии, защо ги съсипахте, попита Вежди Рашидов

От iNews.bg

Разгорещен дебат се оформи в парламента при обсъждането на доклада за 2017 г. за изпълнението на Националната стратегия за интегриране на ромите (2012-2020), предаде репортер на БГНЕС. Докладът отчита напредъка по изпълнението на стратегията за изминалата година и е изработен въз основа на обобщената информация от Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, който е консултативен и координиращ орган, подпомагащ Министерски съвет в провеждането на държавната политика в тази област. Един от основните акценти в доклада е проблемът на ромите трудовата им реализация, които са свързани с ниската мотивация и липсата на активност при търсене на работа. Отчитат се още недостатъчната образованост и липсата на трудови навици.

В хода на дискусията данните от доклада противопоставиха управляващи и опозиция. "Трябва да си дадем ясна сметка, че интеграцията на малцинствените групи е процес, за който е необходимо както време, така и непрестанни действия", заяви Галя Василева от ГЕРБ. Според нея важен момент в доклада е предстоящото въвеждане на разработената система за мониторинг, оценка и контрол на изпълнението на националната стратегия за интеграция на ромите. "Основната цел на системата е да подпомогне основните политики като създаде ефективен механизъм за информационно наблюдаване и контрол на постигнатите и непостигнатите резултати от стратегията", смята народният представител. Тя увери, че увери, че основните политики, по които работи ресорното министерство са социална закрила, социално включване, насърчаване на заетостта, недопускане на дискриминация и даване на равни възможности.

На обратното мнение бяха от БСП. "От 2015 г. по ОП "Развитие на човешките ресурси" са отпуснати над 1 млн. лева за внедряване на тази система. В рамките на тези 3 години не е проведена съответната тръжна процедура, а договорът е включен едва през март т. г.", подчерта Надя Клисурска. Тя допълни, че в доклада грешно е отбелязано, че системата вече е разработена и въведена. "Как е въведена и разработена, след като договорът е включен 2018 г. през месец март, а той е със 105-дневен срок?", попита тя от парламентарната трибуна.

През цялото време от БСП призоваваха на обсъждането да присъства и вицепремиерът по демографската и икономическа политика Валери Симеонов. "Не може да слагате човек, който изповядва гранични с фашизма позиции, да отговаря за интеграцията на малцинствата", обърна се към управляващото мнозинство Антон Кутев.

На това се противопостави председателят на Комисията по култура Вежди Рашидов. "Тъй като ми нямаха доверие, аз бях в Строителни войски. Там бяхме роми и турци. Строяхме социализма в България. Всички панелни блокове, в които живеете, ги построихме. Имаше си строителни школи, явно Живков работеше повече от вас. Подготвяха се строителни кадри, а по късно работеха с професии като строители, зидари, мазачи. Защо съсипахте строителни войски и подготвянето на кадри? Те не са лоши хора, но нямат професия. Защо вкарвахте пари по програми и създадохте циганските барони. Вие ги създадохте", разкритикува той БСП. "Не бихте ли вие, които купувахте гласове и опрощавахте тока, но не на българите?", допълни Рашидов.

Отговор на обвиненията даде народният представител Драгомир Стойнев от БСП. Той разкритикува резултатите от стратегията за интеграция на ромите и подчерта: "Всички цигански секции се печелят от ГЕРБ. Ела те в Стара Загора, за да видите, че всички секции се печелят от ГЕРБ. Аз не казвам, че купувате гласове, в никакъв случай. Просто казвам, че ромите в цяла България четат вашата стратегия, опияняват се от вашите приоритети и гласуват за вас".

Според данните в доклада, от регистрираните в Бюрото по труда роми, през 2017 година в различни дейности са включени повече от 27000 лица. Констатира се и тенденция през последните години за увеличаване на броя на наетите роми на първичния пазар на труда, което е показател за положителна промяна на качеството на работната сила и промяна в нагласите на работодателите спрямо представителите на ромската общност.

В дейности по насърчаване на предприемачеството, стартиране и управление на собствен бизнес са включени 118 представители на ромската общност, а за насърчаване на социалния и граждански диалог са проведени 389 срещи с ромски лидери и организации по места. През 2017 година в различни форми на обучение и заетост по Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта 2014-2020 година са включени 3 119 младежи от ромската общност.

Докладът акцентира основно върху проблемите относно заетостта на ромите и сочи, че независимо от наблюдаваната положителна тенденция за увеличаване броя на наетите на пазара на труда, основните, а понякога и единствените възможности за устройването им на работа, са сезонните работни места и програмите за заетост.

Водещи

Най-четени