Истински призрачните български селища 04.01 | 11:33

Кой ще закове последния пирон в ковчега на българското село?

От Филипа Тодева

Мислите си, че призрачните селища с празни къщи и пусти улици са само по американските уестърни?

The Telegraph ни светва за истината. Призрачните села са истински и са по близо, отколкото си мислите.

Разказът на изданието започва така: "Преди десетилетие село Долна Мелна, намиращо се близо до границата на България със Сърбия, е процъфтяваща местна общност с магазини, поща и пет оживени кръчми...".

Това е било преди десет години, когато въпреки трудния живот на хората, заниващи се със земеделие и животновъдство, техните силни семейни връзки и гордост поддържат общността в региона.

В наши дни обаче, постоянният спад на икономиката в селските райони, доведе до изоставянето на селата като цяло. Всеки, на възраст под 70 години стегна куфарите и замина в търсене на препитание, отбелязва вестникът.

От 1 януари такива българи и милиони други от най-бедния европейски регион ще получат право да живеят и работят във Великобритания. The Telegraph твърди, че за хората от региона на Долна Мелна това ще се окаже последният пирон в ковчега на селските райони.

Мнозина смятат, че младите българи от селата нямат друг избор освен да се възползват от облекчените правила на ЕС и да се насочат към Западна Европа в търсене на по-добър живот.

Проследявайки историята на село като Долна Мелна, вестникът посочва, че това е едно от многото села с топящо се население. От 500 жители са останали едва 17 със средна възраст 75 години.

Това село има църква, но няма свещеник. В рамките на километри няма никакъв магазин.

Картинката в региона не е по-радостна. Съседното село Къшле е призрачно селище, напуснато от последния си жител преди няколко години, а до - в село Шипковица, живеят едва трима души.

Водещи

Най-четени