Йовчев: Възможно е стената на яз. Ботево да се скъса. Хората са предупредени 22.06 | 19:11
Институциите си свършиха работата, посочи вицепремиерът

"Възможно е стената на яз. Ботево да се скъса". Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев в телефонен разговор в ефира на bTV.
"Язовир Ботево е в много сериозно положение. Евакуирани са всички хора в рисковите райони, останалите са предупредени да не излизат и да не ходят на рисковите места. Може да се скъса стената, но количествата вода, които ще се излеят, ще се влеят в язовир, който е по-ниско", уточни Йовчев.
Той успокои, че в останалата част а страната ситуацията се нормализира.
"Към момента ситуацията се нормализира, освен в Добрич. В част от града все още има високи води. Работи се за отводняване. Има екипи на пожарната и гражданска защита. Очаквам да няма повече усложняване на обстановката и да се отмени бедственото положение", посочи вицепремиерът.
Според вътрешния министър в моменти като този човек винаги търси кой трябва да поеме отговорността и да получи наказание. "В този случай не мога да чувствам вина. Каквато и организация да създадем, каквато и техническа подготовка да имаме, природата винаги ще е по-силна от нас", уточни той.
Йовчев заяви, че добра организация е имало още от първия момент на бедствието.
"Всички институции действаха много организирано от първия момент и си свършиха работата", уточни той и допълни, че не е вярно твърдението, че нямаме памет.
Вътрешният министър посочи, че технически и технологично гражданска защита и пожарна безопасност са оборудвани много преди времето на кабинета "Орешарски" със средства от Европейския съюз.
Йовчев посочи още, че в момента се наблюдава сериозно подобрение на действията, но то трябва да продължи. Той заяви, че до 2014 г. се предвижда да има готов регистър на критичните ситуации, до 2016 г. да има готов анализ на тях, а до 2017 г. да има конкретен план как да се действа.
Йовчев отече да има масови съкращения в пожарната. "Има съкращения само в администрацията", уточни вътрешният министър.
Водещи
-
Жени влязоха в болница след прием на добавки за сваляне на килограми
. В социалната мрежа TikTok може да откриете множество позитивни коментари
10.10 | 11:00
-
Крадат ни парите през телефона
Може да бъде използван и друг сценарий, например жертвата трябва да прехвърли парите си от...
10.10 | 10:45
-
Парламентът гласува промените в НК за криминализиране разпространението на лична информация
Аргументи за промените
10.10 | 10:30
-
Проф. Георги Рачев: Възможно е циганско лято около Димитровден
Студен фронт идва след топлия уикенд
10.10 | 10:15
Най-четени
-
Шест земеделски организации излизат днес на протест в София под надслов "В защита и подкрепа на българското производство!"
Шестте организации заявяват своята пълна подкрепа към министъра на земеделието и храните...
10.10 | 09:45
-
Терзиев: София няма да плаща 420 лв. на тон за боклука – очаква се договор с турска фирма
По думите му предприятието за третиране на отпадъци трябва да бъде укрепено.
10.10 | 09:59
-
Лекари алармират: В България ваксинацията срещу рак на маточната шийка е изключително ниска
Тази ваксина не е опасна, подчертаха експертите. Според тях всички спекулации срещу...
10.10 | 09:15