Йончева пита: Предопределен ли е концесионерът на Летище "София"? 14.03 | 13:30

Турски интереси ли стоят зад това? Според говорителя на червената парламентарна група приетата поправка в закона е скандална

От iNews

Предопределен ли е изборът на концесионер на летище "София" и турски интереси ли стоят зад това, попита на пресконференция говорителят на ПГ на "БСП за България" Елена Йончева, като критикува закона за концесиите.

Според нея с тези изменения държавата става напълно уязвима и не може да защити своя интерес.

"Днес беше приета поредна скандална поправка на Закона за концесиите. Според нея концесионния договор няма да е недействителен, ако не отговаря на българското законодателство. Отпада точка 6 на параграф 17, в която се казва: "Концесионният договор е недействителен, когато съдържанието му не съответства на минималното съдържания на концесионния договор, определен от този закон или противоречащи на други изисквания на този закона", цитира  Йончева на пресконференция на "Позитано" 20.

Според ня точно с отпадането на тази точка държавата става напълно уязвима и не може да защити своя интерес.

"И затова ние задаваме въпроса – предопределен ли е изборът на концесионер на летище "София", защо е необходимо да се направи тази поправка, която прави държавата напълно уязвима? Ако е предопределен изборът на концесионер, стоят ли турски интереси зад тази фирма?", попита Йончева. Тя припомни, че концесията бе спряна през 2017 година по време на служебното правителство, именно защото според него този закон не отговаря на националната сигурност и я застрашава.

"Залагат се прегради за бъдещо прекратяване на концесията на летище "София", което ни навежда на мисълта, че всичко е договорено и концесионерът е ясен", добави лидерът на БСП Корнелия Нинова.

"Има една клауза в приетите промени, която връзва ръцете на бъдещи управляващи с различно схващане за националната сигурност и за собствеността. Няколко пъти сме заявявали публично, че ако народът ни даде право да управляваме, ще прекратим тази концесия. За да се вържат ръцете за такива бъдещи действия, в сегашните промени заради това наше намерение, се вкарват промени, които затрудняват този процес. А именно България ще трябва да плаща при едно такова бъдещо действие, дори и виновен по договора да бъде концесионера. Изрично се записва, че това ще трябва да се решава в Арбитражен съд", обърна внимание Нинова. "Тоест залагат се прегради към бъдещо прекратяване на концесията, което ни въвежда на мисълта, че е договорено всичко и трябва да се поеме от сега ангажимент към бъдещия концесионер, че който и да дойде на власт, няма да му засегне интересите", допълни тя, цитирана от "Фокус".

Водещи

Най-четени