КЗД не подлагала под съмнение мястото на Ботев в учебниците 15.08 | 10:45
Докладът не препоръчва вадене на автори, а регламентиране на учебни програми, казват от Комисията
Едно проучване, извършено реално преди месеци, разбуни духовете в иначе спокойния летен сезон у нас. Проучването е възложено от Комисията по защита на дискриминацията през 2011 година, а целта му е да бъде анализирано съдържанието на учебниците, обясняват от Комисията след засиления интерес към тяхната дейност.
Проучването е реализирано от Дружеството на психолозите в България и група независими експерти по европейски проект "Равенството – Път към прогрес”.
"Нито в решението на Комисията за защита от дискриминация, нито в изследването не се подлага на съмнение присъствието на творчеството на Христо Ботев в учебниците", категорични са от институцията.
А след проведеното изследване деветчленният състав от предишния мандат на Комисията за защита от дискриминация е направил и следните препоръки към Министерството на образованието:
- Да синхронизира нормативната уредба на министерството, регламентираща образователните програми и планове и в съдържанието на учебниците и учебните помагала в подготвителна и основна образователни степени с нормите на Закона за защита на дискриминацията чрез въвеждане на антидискриминационни критерии;
- Да извърши актуализиране на действащата нормативна уредба на министерството, уреждаща процеса на оценка и одобряване на учебниците и учебните помагала чрез въвеждане на формални и съдържателни критерии и изисквания, по отношение на съдържанието и графичния дизайн, с цел осигуряване и регламентиране на недискриминация и равенство;
- В състава на комисиите, оценяващи и одобряващи учебниците и учебните помагала, да бъдат включени експерти по защита от дискриминация;
- Да създаде и въведе в дейността на министерството институционален механизъм за регулиране изпълнението на специфичните изисквания на разпоредбите на чл. 35 от Закона за защита от дискриминация, който да координира въпросите по защита от дискриминация, осигуряване на превантивни дейности в сферата на образованието и предотвратяване на дискриминационните практики.
Вчера (14 август) министърът на образованието Сергей Игнатов даде извънредна пресконференция, на която обясни, че няма никакви планове за премахването на творчеството на Христо Ботев от учебниците, нито за подмяна на текстовете, които е оставил революционерът.
Темата беше повдигната от писмо от "Просвета", с което от издателството попитаха КЗД дали трябва да бъде изхвърлен Ботев от учебниците заради стихове като "турчин, че бесней над бащино ми огнище".
В заключенията на КЗД, изготвени на базата на това проучване, беше записано че подобни стихотворения не бива да бъдат давани като примери за упражнения, тъй като извадени от историческия контекст ще създадат отрицателни нагласи към турското малцинство.
Водещи
-
Търсят дом за кучето на изчезналото дете от с. Конаре, майката не го иска
Животното е в окаяно състояние - видимо недохранено
23.12 | 18:00
-
Досиетата Х: НЛО кръжи над Балкана, блести като Витлеемската звезда
Странното небесно знамение е наблюдвано от Казанлък, Шейново и Ямбол
23.12 | 17:40
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Имаме ценностен разлом
Решението е взето след задълбочен анализ и дебат в партията, свързан с бъдещето и базисните...
23.12 | 13:00