КЗП започва масирани проверки в цялата страна с фокус и върху малките населени места 05.06 | 12:15
Ефективен законодателен инструментариум

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова предупреди, че ще налага най-строги санкции на търговци, които си позволят нелоялни практики при преминаването към еврото. Това стана ясно от нейно интервю в предаването "Денят започва" по БНТ тази сутрин.
"Ако някой си позволи нелоялна практика, веднага ще издам заповед за санкции в размер до 50 000 лева за всяко едно нарушение", заяви Филипова.
Тя обясни, че процесът по подготовка за въвеждане на еврото е започнал отдавна, като в момента КЗП вече извършва контролна дейност. Филипова подчерта, че подобен контрол е заложен като основен принцип във всички държави-членки на еврозоната.
Ефективен законодателен инструментариум
Филипова категорично заяви, че КЗП разполага с необходимите законови правомощия за ефективен контрол.
"Във всеки един момент мога да задължа който и да е икономически субект, предлагащ стоки и услуги на територията на България, да преустанови недобрата си търговска практика, включително и да възстанови щетите на хората", поясни тя.
Съвместни проверки с НАП
На въпрос дали 65-те инспектори на КЗП са достатъчни за контрол в цялата страна, Филипова обясни, че работят съвместно с НАП, което им позволява да покрият територията на цялата страна.
"Точно по тази причина сме стартирали контрола заедно с НАП. Успяваме да покрием територията на цялата страна", обясни председателят на КЗП.
Фокус и върху малките населени места
Филипова категорично отхвърли опасенията, че контролът ще бъде съсредоточен предимно в големите градове, което би дало възможност на търговци от малките населени места да извършват непорочни практики.
"Обхващаме и най-малките населени места. Освен това стартираме информационна кампания, която първо ще е дигитална, а след решението на 8 юли започваме и кампания на места", добави тя.
В рамките на информационната кампания Филипова планира екипът й да обиколи около 300 населени места в рамките на един месец, за да информира потребителите и търговците за техните права и задължения при преминаването към единната европейска валута.
Водещи
-
Днес ще бъде слънчево и горещо
Синоптиците обявиха жълт предупредителен код за потенциално опасно време в почти цялата страна
04.07 | 08:45
-
Депутатите ще гласуват по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
Темата е провал във фискалната политика и еврозоната.
04.07 | 08:29
-
Взрив във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, има загинал (ОБНОВЕНА)
По първоначална информация ударната вълна е съборила помещение
03.07 | 19:08
-
След 6 години ремонт, пътят Ботевград – Мездра вече е отворен ОБЗОР
Ще направи ли това пътуването през Северозападна България по-бързо и безопасно.
03.07 | 17:59
Най-четени
-
Дневен хороскоп за 4 юли 2025 година
04.07 | 08:15
-
Депутатите ще гласуват по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
Темата е провал във фискалната политика и еврозоната.
04.07 | 08:29
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15