КСНС обяви референдума в Крим за незаконен 24.03 | 14:46

България счита, че допитването е проведено в нарушение на международното право

От iNews.bg

Проведеният на 16 март референдум в Крим е в нарушение на международното право и Република България не признава резултатите от него. Това каза след заседание на Консултативния съвет за национална сигурност президентът Росен Плевнелиев. Той представи становището, прието от членовете на съвета.

Република България действа като член на ЕС и НАТО като отчита националния си интерес, заяви държавният глава. Той добави, че България работи за това съюзът да има единна позиция по отношение на кризата в Украйна.

Становището е прието с широк консенсус, с изключение на ПП "Атака". В него се призовава всички страни да преустановят всякакви провокации по темата.

Членовете на КСНС са се обединили около мерките Съветът за сигурност към Министерски съвет и Националният щаб за мониторинг да следят и анализират внимателно процесите, които генерират рискове за сигурността на страната и своевременно да предприемат необходимите мерки за противодействие.

Изпълнителната власт да предприеме действие за недопускане нарушаването на енергийните доставки и да ускори работата по изграждането на интерконекторните връзки. Българските институции трябва да поддържат активен диалог с българската общност в Украйна и да им оказват необходимото съдействие.

Друга препоръка на съвета е Минситерския съвет при последващите дискусии в рамките на ЕС да аргументира българската позиция, отчитайки всички рискове за България, включително и икономическите, свързани с развитието на кризата.

Според КСНС изпращането на мисия на ОССЕ в Украйна е важна стъпка за гарантиране на мирното разрешаване на конфликта и защита на териториалната цялост и суверенитета на Украйна от страна на международната общност.

България подкрепя подписването на политическата част на споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, както и подписването на икономическата част след провеждането на свободни и демократични избори за президент., се казва още в становището.

КСНС настоява украинските власти да спазват правата и свободите на всички граждани в това число и на лицата, принадлежащи към различните етно-религиозни общности, сред които е близо 300 -хилядната българска общност.

Кризата в руско-украинските отношения за пореден път поставя на изпитание икономическата и енергийна сигурност на страната.

Съветът счита, че диверсификацията на доставките на газ, ускоряване изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни изработването на газовите находища в черноморския шелф във възможно най-кратки срокове са безапелативен, национален приоритет.

Водещи

Най-четени