Кабинетът започва план за справяне с бежанския поток и стратегия за киберсигурност 10.11 | 15:03

Нарастването на миграционния поток към България е риск за страната, смята президентът Росен Плевнелиев след КСНС

От iNews.bg

С пълен консенсус и резервирано отношение от АТАКА, можем да се поздравим с всичко, което демонстрираха политическите сили днес. Това каза президентът Росен Плевнелиев след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Промени в геостратегическата среда за сигурност и произтичащите от това рискове и заплахи за националната сигурност".

Правителството да приеме план за действие при мащабна бежанска вълна. Това е една от препоръките, около която се обединиха членовете на КСНС.

Повече от 5 часа продължи заседанието на съвета при президента. На него бяха обсъдени заплахите от промените в геополитическата среда за сигурност.

Членовете на КСНС са отчели като основна заплаха тероризмът. За целта трябва да бъде подготвено законодателство за противодействие на тероризма.

"КСНС обсъди промените в геостратегическата среда за сигурност, както и способностите на държавните институции да противодействат. Системата на международни отношения е изправена пред предизвикателства.

Бежанският натиск се превърна в основен рисков фактор за ЕС и държавите членки”, заяви Плевнелиев. По думите му, големият брой мигранти е натоварил системите за сигурност на страната.

По отношение на бежанския натиск участниците в КСНС са се обединили около становището, че е необходимо разширяване на зоната за сигурност, чрез присъединяване към нея на Западните Балкани. 

Правителството ще трябва да предложи мерки за оптимизиране на структурите в сектора за сигурност, като е отчетено напрежението в "някои звена". Основен приоритет на службите е защита на държавната граница и противодействие на тероризма.

Правителството ще трябва да приеме и стратегия за киберсигурност.

"МВР е разработила и прилага плановете по защитата на границата за нелегално преминаващите. Най-непосредственият риск е рискът от нарастване на миграционния поток от и към България. Кризата в Украйна продължава.

Наличието на конфликти в непосредствена близост до границите ни предизвикват допълнително напрежение. Зависими сме от доминиращ доставчик на газ. България трябва да продължи усилията си за запазване на позициите си за транзит на енергоносители”, каза още Росен Плевнелиев.

Наблюдаваме засилваща се тенденция на глобално политическо противопоставяне между Запада и НАТО от една страна, и Русия – от друга. Наличието на конфликти в непосредствена близост до гарниците ни предизвикват допълнително напрежение. Членовете на КСНС считат, че това се допълва и от липсата на гаранции за енергийната сигурност, се казва в становището.

Според становището институциите трябва да работят за единна европейска позиция за трайно решение на конфликтите в Близкия изток и миграционния натиск. Необходимо е също да се ускори евроинтеграцията на Западните Балкани при спазване на критериите за членство и гарантиране на национални ни интереси.

Водещи

Най-четени