Казваме "сбогом" на старите асансьори в София 21.08 | 09:58

След трагедията, при която загина жена, масово спират стари и неподдържани съоръжения

От Цанка Донкова

Казваме "сбогом" на старите асансьори в София. Масово спиране е започнало на стари и неподдържани съоръжения само ден след трагедията, при която загина жена, а друга беше тежко ранена. За това съобщават живеещи в различни столични квартали, съобщава в. "Монитор".

"Въпреки че асансьорът ни е ремонтиран, дойдоха вчера и казаха, че го спират, защото липсва решетка. Поръчахме нова за 300 лева, но от фирмата казаха, че не знаят кога ще пристигне и кога ще могат да я монтират, защото сега имали страшно много работа с разпоредените проверки на всички асансьори”, разказа жител от блок 42 в столичния кв. "Дружба 1”.

От началото на годината 150 асансьора вече са спрени от експлоатация, защото не са изпълнени предписанията за безопасност, съобщават от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

Според собственика на фирма за доставка и поддръжка на асансьори инж. Евстати Варсанов три са фрапантните нарушения, които могат да доведат до трагедии. На първо място е неподдържането на спирачките.

"Клиновият механизъм гарантира на возещите се, че те ще оцелеят, може да се наранят, но ще останат живи. Част от фирмите не поглеждат клиновете, защото за поддръжката им е нужен час и половина, а сервизите не разполагат с толкова време, защото техниците са малко, а обектите - много”, коментира Варсанов. Второто нарушение е изключването на претоварващото устройство. То било изключително прецизно и изисквало внимателна поддръжка. Тъй като нямат достатъчно време, някои техници го изключвали, за да не спира често асансьорът и да им създава неприятности.

Инж. Варсанов твърди, че фирмите, обслужващи асансьорите, не правят проверките си по 3 пъти на месец, както е по закон, а са се превърнали в аварийни групи, посещаващи обектите си само при повреда и обаждане от собствениците. Самите дневници на съоръженията се попълвали фиктивно. Третият проблем бил липсата на елементарна квалификация при някои от сервизите.

"Срещу 400 лева се организират курсове за асансьорни техници, раздават се свидетелства, а след това липсват основни познания”, посочи още Варсанов. За да привлекат клиенти и да изкарат по 800 лв. чисто на месец, бригади от техници предлагали поддръжка срещу 4-5 лева на етаж, като на служител се падали по 200 асансьора, които той трябва да посещава по 3 пъти месечно.

"Тези адреси не могат да бъдат обходени, а какво остава за поддръжка. Моят съвет към гражданите е, ако за 5-6 етажа плащат по-малко от 40 лева, по-добре да се качват пеша по стълбите, защото едва ли за тези пари някой може реално да се грижи за асансьора им”, добави още Варсанов.

Водещи

Най-четени