Как живеят и работят младите лекари в България 07.07 | 12:45
До края на месеца се очаква работна група към здравната комисия, както и Министерството на здравеопазването, да предложат решения

"Ние подкрепяме увеличението на заплатите на лекарите, младите специалисти, на специализантите, на сестрите, акушерките и рехабилитаторите, на всички, които работят в здравната система. Много голяма част от хората, които взимат решения по тези въпроси, не са наясно под какъв натиск и напрежение се работи в системата. Не са наясно, че имаме семейства."
Това заяви общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова в ефира на "Здравей, България" по NOVA.
По думите ѝ, натоварването върху младите специалисти е изключително голямо: "Младите специалисти работят по 36 часа. Тези хора не се прибират вкъщи. Не знаят как растат децата им и същевременно трябва да специализират, да повишават своята квалификация, да ходят на курсове, които се плащат".
Здравният икономист Аркади Шарков коментира, че при темата за възнагражденията на медицинските специалисти не трябва да се допуска противопоставяне между различните групи медици.
"Увеличението на месечните възнаграждения е свързано със законодателството и с разходната част при функциониране на системата", подчерта той.
До края на месеца се очаква работна група към здравната комисия, както и Министерството на здравеопазването, да предложат решения.
"Проблемът е, че тези решения трябва да бъдат съпътствани със съответната оценка на въздействието. Всяка една промяна в законодателството по отношение на заплащането на лекарите има пряко отношение както върху разходната част, така и върху функционирането на системата", посочи Шарков.
Д-р Николова изтъкна, че системата в момента се крепи на възрастни лекари: "Системата в момента се крепи на хората, които са в пенсионна възраст и такива, които вече са се пенсионирали. Има много лекари на 70-80-годишна възраст, които все още работят. Ако тези хора излязат от системата, ще се види това, което ние от много години говорим — че неправилната политика за запазване на кадрите ще доведе до тежък срив, защото тези хора в един момент си отиват."
Аркади Шарков допълни, че в Националната здравноосигурителна каса вече има дефицит в болничната помощ, а се очаква такъв и в бюджета за лекарствени продукти.
Д-р Николова изрази разочарование от липсата на чуваемост към предложенията, правени от години: "Отдавна предлагаме различни решения, но това, което предлагаме години наред, не бива чуто. Като от сорта на това да ни се дадат ваксини, за да можем да предпазим малките деца до 7 години от грип и да не затваряме училища и детски градини поради грипна епидемия, но получихме антибиотици, които ще увеличат още повече бюджета, който ще бъде похарчен. Искаме едно, а получаваме съвсем друго."
Според нея, е нужна реформа на системата с акцент върху извънболничната помощ: "Говорим за обръщане на здравната система – по-голямата пирамида да минава през извънболничната помощ, а същевременно ние имаме свръххоспитализации, които водят до това да се черпи от ресурса за ненужни хоспитализации. А те могат да се свършат в извънболничната помощ и тогава системата ще може да осигури средства за други неща."
Водещи
-
Шофьор блъсна и уби 80-годишен мъж във Варна
Пробите за алкохол и наркотици на водача на отрицателни.
08.07 | 11:15
-
Средният осигурителен доход в страната за май е 1882,21 лева
През април размерът на средния осигурителен доход за страната е бил в размер на 1874, 72 лева,...
08.07 | 11:00
-
Какви опасности крият жегите и как да се предпазим
Доктор Матева подчерта, че, когато се излиза навън шапката е задължителен аксесоар, за да се...
08.07 | 10:45
-
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8 клас
От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в...
08.07 | 10:30
Най-четени
-
Опасна жега: Раздават безплатна минерална вода в София
През днешния ден също бе раздавана вода, като дейностите са организирани от направление...
08.07 | 09:59
-
Пожар избухна в иглолистна гора над село Палатово
Огънят е тръгнал от плевня в края на селото и е навлязъл в гората.
08.07 | 10:14