Каква ще бъде съдбата на категорийните работници? 11.02 | 21:49
Синдикалисти предлагат създаването на нов индустриален фонд

Съдбата на 250 хил. категорийни работници трябва да се реши до няколко месеца. Пред БНТ един от потърпевшите Кирил Златков заяви, че след 24 години работа в "Кремиковци", се оказало, че в партидата му има пари за пенсия от 25 лв. на месец. Просто работодателят му не е плащал.
"То е смешно как, с колко – то е подигравка, да не говорим че с годините и здравето си отива. А от догодина като влезнат други правила кой ще ми каже кога да се пенсионирам – никой не може. Просто всяко правителство, което дойде на власт и сменя правилата”, коментира той.
За решаването на проблема от КНСБ предлагат да се създаде нов индустриален фонд, по подобие на учителския, управляван от НОИ. Идеята е работници сами да решат, дали осигуровките им да постъпват в новия фонд или в частните професионални фондове, както е сега.
"Различното от сегашните професионални фондове е възможността там за известна солидарност, която прави възможно и учителският пенсионен фонд да работи по този начин", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Има и други разлики с частните фондове – например НОИ не удържа такси за управление на средствата, но пък и ги инвестира консервативно – тоест няма как да достигне средна доходност от около 6% – колкото е на фондовете. Друго решение е да се запази сегашният модел. И бизнесът, и синдикатите са единодушни – НОИ може да продължи да плаща, а фондовете да доплащат.
Има и друга идея – категорийните работници да получават две пенсии – една от НОИ и една от фондовете.
Водещи
-
Джартов: Обстановката в страната е сравнително спокойна, регистрирани са 30 произшествия
Нашите екипи продължават работят по отстраняването на отломките от наводнението в Елените,...
06.10 | 17:59
-
Кризисен щаб заседава в Пловдив заради очакваните поройни дъждове
По данни на представителите на „НЕК“ нивото на язовирите заради дъжда през последните дни се...
06.10 | 17:22
-
Два тира катастрофираха днес в Прохода на Републиката
Временно движението в района на произшествието се осъществява в една лента заради почистване...
06.10 | 17:00
-
Иззети са над 30 флакона с райски газ, компетентните институции съставиха 8 акта на длъжностни лица в три търговски обекта
Съвместните проверки на контролните органи са в ход на територията на цялата столица
06.10 | 16:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Ще подам сигнал до Прокуратурата за национално предателство от страна на Бойко Борисов
Той припомня че предишната среща на Борисов с Тръмп през 2019 г. струвала на България 3...
06.10 | 12:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
Мост се срути в Бургаско, в близост до Царево
„Още една трагедия, това е път II-99 малко след село Изгрев. Този мост вече веднъж е бил...
06.10 | 12:30
-
Червен, оранжев и жълт код за опасно време са обявени за вторник 7 октомври 2025 г.
Червеният код важи за част от областите Хасково, Ямбол и Силистра, както и за целите Добрич,...
06.10 | 12:15