Какво е общото между Шамара и Pussy Riot? 03.10 | 11:10
Британската медия с материал за обвиненията срещу рапърите Мишо Шамара и Сарафа
Разследването срещу Мишо Шамара и Сарафа, започнато от прокуратурата у нас за поругаване на знамето на България, намери отзвук и в чужбина.
Авторитетната британска медия BBC посвещава материал на ситуацията около Мишо Шамара и повдига въпроса за свободата на медиите, има ли завръщане към комунистическото минало и дали Шамара и Сарафа са българските Pussy Riot.
Мишо Шамара (Биг Ша) бе част от влиятелната през 90-те ъндърграунд банда "Гумени Глави" и все още е популярен музикант, пише изданието, което разказва за повдигнатите обвинения заради песента "Бяло, зелено, червено" след сигнал от СЕМ.
Изданието отбелязва, че управляващата партия ГЕРБ отрича да има нещо общо с прокурорското разследване, а премиерът Бойко Борисов е казал, че не е чувал за рапъра, нито е слушал песента, но потребителите в социалните мрежи не са убедени в това.
"Много хора мислят, че певецът се е вкарал в беля заради една друга част от песента, в която се казва: "Не вярвам в ГЕРБ, но силно вярвам в герба", пише BBC и припомня, че някои обвиняват правителството, че прибягва до тактики от времето на комунизма.
Изданието цитира известни блогъри, които сравняват случващото се у нас със събитията от 1976 г. или романа на Джордж Оруел "1984" и които изтъкват, че ако една глупава и безобидна песен е повод за завеждане на дело, то българите "са откачили".
Не е пропусната и позицията на социалистическата партия, която обяви, че обвинението е политическа поръчка.
"Инцидентът предизвика естествено сравнение с процеса срещу Pussy Riot в Москва. Дори вестници, които обикновено се въздържат от критики към правителството бяха изненадани от това решение", пише BBC.
И, цитира български издания, които отбелязват, че случаят повдига въпроси за цензурата и свободата на словото, но в крайна сметка само прави рапъра по-известен, както това се случи с активистките от Pussy Riot.
Медията припомня и думите на самия Мишо Шамара, че действията на прокуратурата са опит на правителството да заглуши критиките преди наближаващите парламентарни избори през 2013 г.
"Подобни обвинения все повече се отправят към властите", отбелязва BBC и припомня срещата с еврокомисаря по телекомуникациите и медиите Нели Крус в София, на която бе повдигнат въпроса именно за свободата на словото и бяха изразени опасения, че ако Брюксел не се намеси, след вота България може да се превърне в тоталитарна държава.
Припомня се и че международната неправителствена организация "Репортери без граници" постави България на 80 място в индекса за свободата на световния печат, като отреди на страната последно място сред членките на Европейския съюз.
Водещи
-
Национална конференция на ИТН няма да има
Националната конференция на ИТН, която трябваше да се проведе на 18 януари е отложена, поради...
17.01 | 15:30
-
Промениха Устройствения правилник на Министерски съвет
Политическият кабинет на премиерът Росен Желязков ще се състои от 17 души, този на...
17.01 | 15:15
-
Цената на хляба: Как от левче, сега не можем да закупим насъщния за под 2 лв.
Колко струва хлябът в съседните страни и с какво ДДС е обложен
17.01 | 15:00
-
Въвеждат противоепидемични мерки във Видин
По-рано тази седмица противоепидемични мерки бяха обявени на територията на област Хасково, от...
17.01 | 14:45
Най-четени
-
Петков: Ако трябва да сме честни, чувството в зала на заклеването на новото правителство не бе приятно
Според него най-важната промяна е, че независимо дали ПП–ДБ са управляващи или опозиция -...
17.01 | 09:45
-
Бившият щангист Гълъбин Боевски е бил освободен предсрочно от затвора в Португалия
Tова бе втора присъда за трафик на кокаин на бившия щангист
17.01 | 10:15
-
Майката на издирвания Ники има нова версия за изчезването му
За мен детето ми е отвлечено с цел просия. А тези, дето ме обвиняват, изобщо не ме познават и...
17.01 | 11:45
-
Новите депутати положиха клетва
Георги Георгиев зае мястото на Росен Желязков, а Михаил Илиев Митов замени Томислав Дончев.
17.01 | 11:15