Какво ли трябва да се случи, за да отидат депутатите на работа? 04.07 | 21:27

Председателят на парламента зове избраниците да участват в заседанията

От iNews.bg

Председателят на парламента Михаил Миков призова депутатите да се включат активно в работата на парламента през оставащите заседания. В обръщение, излъчено по БНТ Миков отбеляза, че с наближаването на предсрочните избори парламентът се използва все по-безогледно за тяснопартийни интереси. Това изтъкна, че това подкопава основите на парламентаризма и демокрацията въобще.

Парламентарният шеф припомни на народните представители, че до разпускането на Народното събрание, то продължава да е най-висшият и легитимен представителен орган на власт в държавата и трябва да изпълнява конституционните си функции.

"Законодателната дейност и парламентарният контрол не могат да се изземват под никаква форма от други органи, особено от временни органи с неизяснен статут, неясни функции и нелегитимен състав", каза Михаил Миков.

Той бе категоричен, че не приема заявените позиции на народни представители, че ще сведат конституционните си задължения за присъствие в пленарната зала единствено до гласуването на предизвестената оставка на правителството. "Това е в противоречие с Конституцията и постигнатите договорености, каза Михаил Миков.

Той заяви още, че, ако инцидентното напускане на залата от една парламентарна група, като крайна форма на несъгласие с конкретни решения, може да се приеме понякога, то системният и целенасочен бойкот на Народното събрание е противоконституционно поведение, което руши демократичните устои на обществото. "Така създадената обстановка благоприятства и вече се наблюдават опити за външна намеса в работата на Народното събрание чрез изземване на конституционните му правомощия и нарушаване на принципа за разделение на властите", каза Миков.

Председателят на парламента се извини на българските производители, че в тази обстановка разглеждането на наложеното от президента вето върху Закона за защита на конкуренцията, който защитаваше техните интереси, изглежда все по-трудно.

Не може да се довърши приемането на закони за въвеждане на директиви, които иначе политически са безспорни. В резултат на ненавременното им приемане, страната може да понесе финансови санкции, от които никой български гражданин няма интерес. Не могат да се ратифицират споразуменията със Световната банка.

"Ако допуснем превръщането на това разрушително поведение в устойчива практика, то може да подкопае представителната демокрация в България. Българските граждани нямат интерес от това", заключи Михаил Миков.

Водещи

Най-четени