Какво ще се случи с най-дългия национален флаг, направен от ученици в Русе? 06.03 | 16:30
От идея до реализация

Уникална патриотична инициатива обедини хиляди русенци на националния празник 3 март. Рекорден 900-метров български флаг беше разпънат по крайбрежната алея в Русе, събирайки под трибагреника над 2000 души. Зад амбициозната идея стоят учениците и учителите от Средно училище "Васил Левски", които не само планираха, но и събраха необходимите средства за реализацията на проекта.
В интервю за Радио Русе директорът на училището Мария Тодорова разкри подробности за създаването на гигантския флаг.
"Идеята за този 900-метров флаг беше на нашата учителка по история и цивилизация, госпожа Елица Йорданова, една изключително голяма българка, още по-голяма родолюбка," сподели Тодорова.
От идея до реализация
Първоначално планът е бил за флаг с дължина 840 метра, с цел да надминат досегашния рекорд за най-голям трибагреник, разпъван в България. Впоследствие решават да го удължат до 900 метра. Подготовката е била интензивна и е преминала в много кратки срокове.
"Госпожа Йорданова беше се свързала вече с различни фирми, които бяха готови да подкрепят нашата идея. Трябваше много бързо тази информация да стигне до родители, до ученици. В рамките на седмица събрахме необходимата сума и дори много повече," обясни директорът на училището.
За изпълнението на поръчката е била ангажирана русенска фирма, а средствата са събрани изцяло доброволно от ученици, техните семейства и учители. Проектът е получил пълната подкрепа както от Община Русе, така и от Регионалното управление на образованието.
Организация на общоградско ниво
Цветослав Димитров, директор на дирекция "Образование и култура" в Община Русе, подчерта координираните усилия на всички общински структури за осигуряване на безопасността и успешното провеждане на събитието.
"Тук му е мястото да благодаря на дирекциите в община Русе, най-вече на образование и култура, на екология и зелена градска среда, които изчистиха целия сняг. Макар че последните дни беше топло, но целият кей беше изчистен," отбеляза Димитров.
Общинското предприятие "Русе Арт" е построило сцената, а специализираните служби са осигурили безпроблемното протичане на проявата, включвайки временно спиране на влаковия транспорт в района.
Емоцията на децата
Особено впечатляващо е било отношението на учениците към инициативата. Според Мария Тодорова, децата са били изключително развълнувани през целия подготвителен период и са очаквали с нетърпение момента на разгръщане на флага.
"Децата изкряха. Децата бяха други. Особено мъничките деца, от първи до четвърти клас, те горяха с това," сподели с вълнение директорът. "Много от класовете са пяли, докато носят знамето, са пяли възрожденски песни, песни свързани с България, което само по себе си показва, че тук го е имало, в сърцето го е имало."
Бъдещето на рекордния трибагреник
Трибагреникът ще продължи да живее и след празника. Мария Тодорова разкри плановете на училището за 24 май - най-големия празник за образованието.
"Част от нашия флаг да получат всички институции, образователни в града, детски градини, училища, центрове за личностно развитие, спортни школи, на специална церемония. За това е 900 метра, за да стигне до всички," обясни тя.
Инициативата не само поставя нова летва за родолюбиви прояви, но и има благотворителен аспект - събраната сума е била двойно по-голяма от необходимата, а разликата ще бъде дарена на двете отделения по неонатология в Русе - в Болница "Медика" и Болница "Канев".
"Това родолюбие е основата на нашето оцеляване като народ през годините," заключи Цветослав Димитров, визирайки значимостта на подобни инициативи за съхраняване на националната идентичност.
Водещи
-
Студенти от Великотърновския университет завоюваха всички призови места в Националния конкурс за есе
Студенти от цяла България се състезаваха в изкуството на словото, за да споделят мисли, дела и...
29.04 | 10:45
-
Април приключва с нормални и малко над нормалните количества валежи и с нулева температурна аномалия
Май – месецът на аномалиите
29.04 | 10:30
-
Поредица от земетресения разтърсиха Турция
Западна Турция е сеизмично активен регион, част от Анадолския разлом, където често се...
29.04 | 10:30
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
Най-четени
-
След празниците: Депутатите се връщат за кратко, преди да излязат в нова ваканция
След кратката работна седмица, народните представители ще излязат в нова едноседмична...
29.04 | 09:15
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
-
Жена живее с 48 кучета в центъра на София
Скандален случай споделиха потребители в социалните мрежи, живеещи на една от най-старите...
29.04 | 09:45