Калфин ще се бори за „Дондуков“ 2 от името на АБВ 15.09 | 13:40

Опитът му в министерствата и в Европарламента е изключително сериозен, отбелязва Героги Първанов

От iNews.bg

Ивайло Калфин е кандидатът за президент на АБВ, предаде БГНЕС. Издигането му за поста на "Дондуков" 2 обяви лидерът на АБВ Георги Първанов на пресконференция заедно с другите участници от партии, които формират коалиция "Калфин-президент", в която ще участват 7 партии. Първанов определи коалицията като "симпатична".

Той припомни биографията на Калфин като изрази мнението, че бившият вицепремиер и социален министър в кабинета "Борисов 2” е имал ключова роля в процеса на ратификация на договора за членство на страната ни в Европейския съюз.

Калфин е бил външен министър в период, когато страната ни е била регионален лидер, подчерта Първанов. Във вътрешен план пък е имал активна роля в търсенето на решение по казуси като този с българските медици в Либия. "Калфин беше човекът, който свърши основната работа”, каза той.

Първанов заяви също, че като министър на труда и социалната политика е била негова заслугата за постигане на консенсус по пенсионната реформа. Негова е и заслугата за вдигане на доходите на работниците и пенсонерите и това е ставало в моменти на нелеки дискусии с финансовия министър Горанов и съпротивата на други хора, посочи Първанов. В този период, подчерта той, е постигнат и напредък по намаляване на безработицата.

Като евродепутат Калфин е бил основен участник по 7-годишния бюджет на ЕС и затова досега е авторитет по бюджетните въпроси, той представлява ЕП в групата по бюджета или т.нар. група Монти, което, според него, е висок авторитет. За времето, когато са били заедно в президентството под негово ръководство са подготвени стратегии и доклади, които са били обнародвани - той е човекът, който има дългосрочно стратегическо мислене, категоричен беше Първанов.

Първанов посочи още, че Калфин владее английски, френски, руски и испански език. Носител е на редица държавни ордени, но най-доброто за него тепърва предстои.

Ивайло Калфин от своя страна заяви, че има много общи теми и цели, но основното е промяната на статуквото, което не става с промяна на хората, а на различен тип институция.

Независимостта се определя от дългогодишния опит и способността да се отстояват позиции. Независимостта на президента не означава той да е във война с другите институции, а институцията да работи като си сътрудничи с всички, посочи той.

Относно това, защо се решава на тази крачка, Калфин каза, че първо, трябва да се разбере, че българите имат нужда от спокойствие и дългосрочна перспектива за семействата си. В момента международната обстановка около нас е напрегната и не се решава със събиране на президенти или хленчене. В международната политика страната ни трябва да си създаде приятели, с които да говори. Това са страните от Балканите и Черноморския регион и тук ролята на президента е важна, заяви още Калфин.

По темата с бежанците, според Калфин, липсва президентската институция и като формиране на национална стратегия и като генериране на активност по решаването на този проблем. Президентът, според него, трябва и да има социална функция като не става въпрос за инструментите, с които се решават проблемите, а всеки българин да вижда перспектива за себе си и семейството си в България.

Водещи

Най-четени