Камери в секциите едва ли ще подобрят изборния процес, смята политолог 17.12 | 11:25
И президентството, и правителството - имат отношение към това напрежение, заяви Страхил Делийски

Тази дискусия при президента относно протичането на изборния процес сякаш винаги ще е закъсняла. Това е разговор, който включва много други подтеми. Едва ли подобно препускане е пътят за повишавена на легитимността на изборите в очите на избирателя. Това заяви в студиото на БНТ политологът Страхил Делийски.
По думите му отсъствието на Обединените патриоти и ГЕРБ от дискусията не е добър знак.
,,Двете страни - и президентството, и правителството - имат отношение към това напрежение. Ако ние ще доминираме политическия процес и решаваме да го водим на принцип на пук, политическият процес едва ли ще спечели. Това едва ли е добър знак, което се случва между президента и правителството'', допълни Делийски.
,,По-големият проблем е политическата действителност на гласовете, защото да вземеш 50 лева за това, че си продал гласа си за определена партия се превърна едва ли не в престижност, а това е един огромен проблем'', посочи още политологът
,,Едва ли това най-добрият начин, че държавата работи. Подобен тип технически решения като въвеждането на видеонаблюдение по секциите няма как да върне усещането, че изборният процес е достатъчно легитимен. Добре, нека да се започнат да се правят крачки, но да започнем от малко по-далечко, а не от покрива на къщата'', каза още той.
,,Честно казано, аз не видях особен смисъл от тази дискусия при президента Радев. Така или иначе имената в избирателните списъци са повече от цялото население, тоест говорим за малко над 7 милиона имена. Освен това забелязвате ли, че всичко се променя - бюлетините, алгоритъма, назначаването на комисии, но не и самите избирателни списъци, които са си същите от 90-те години. Те изплуват на дневен ред две или пет седмици преди изборите, когато вече нищо не може да се направи. Това е малко като отказването от цигарите или започването на диета - започваме от понеделник, но кой точно понеделник не е ясно'', коментира по темата другият политолог в студиото Димитър Димитров.
,,Винаги ще се намерят 10 или 100 секции, в които ще е очевидно, че нещо нередно се случва, ще се повъртят в социалните мрежи или в някои от забавните предавания и накрая ще се лепне общият етикет, че навсякъде е така. Така че това видеонаблюдение едва ли ще бъде от чак такава полза'', заключи Димитров.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30