Кандидатстваме за влизане в еврозоната през лятото 11.01 | 15:01
Подаваме заявление за ERM-2 през юни, няма да създадем опасност за единната валута, казва Горанов
България ще направи опит да влезе в "чакалнята" за еврозоната идното лято. Страната ни се очаква да кандидатства за присъединяване към Европейския валутен механизъм, известен като ERM-2, до юни тази година, което е задължителната предварителна стъпка преди държавата да замени националната си валута с общоевропейската. Това е заявил пред чуждестранни кореспонденти в четвъртък финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от "Ройтерс”, предаде бТВ.
"Най-вероятно ще кандидатстваме за чакалнята на еврозоната през първите шест месеца на настоящата година”, е посочил Горанов. Източници на бТВ също потвърждават, че става въпрос за подаване на молба за присъединяване към ERM-2 до края на месец юни.
"По никакъв начин не можем да представляваме какъвто и да било риск за еврозоната”, е допълнил Горанов, предвид обвързаността на българския лев към еврото през последните две десетилетия.
От друг материал става ясно, че всеки отговор на нашето искане е приемлив за управляващите: "Готови сме с подаването на заявление даже и да не сме напълно сигурни, че отговорът ще е "Да". (...) "Не" ще ни покаже какво трябва да направим, за да постигнем целта си".
"Ройтерс” пише, че еврокомисията подкрепя влизането на България в еврозоната, но "не за не всички 19 членки на паричния съюз това е приемливо”. Агенцията цитира дипломати и банкери, според които номинално покриваме критериите, но реално са необходими още реформи и борба с корупцията, за да се повиши стандартът на живот до нива, близки до тези в по-богатите държави от ЕС. Според запознати с преговорите, няма да има решение преди Германия да сформира ново правителство, посочва "Ройтерс”.
"В момента водим интензивни преговори с Европейската централна банка. Първо трябва да получим отговор от тях, че е готова", уточни Горанов, цитиран от БГНЕС. Той посочва още, че членството в еврозоната ще позволи на България да се изравни с Европа и ще намали миграционния натиск към Западна Европа. "България има стабилна валута, растеж от 4% и много ниска безработица. Ние сме готови да влезем в чакалнята за еврото", заяви от своя страна премиерът Бойко Борисов.
Въпреки нулевия бюджетен дефицит и инфлацията от 1.3% България остава с най-ниския стандарт на живот сред 28-те страни-членки на Евросъюза. В същото време тя трудно се справя с ендемичната корупция на всички нива, подчертава Франс прес. България и Румъния остават под наблюдение на Брюксел заради недостатъчния напредък в областта на правосъдието и борбата с корупцията.
Водещи
-
Заради починалото в линейка бебе: Уволниха медик в Сандански
29-годишна жена роди на път за болницата в Петрич и загуби детето си
30.11 | 17:40
-
Месечен хороскоп за декември
Вижте прогнозатаза здраве, финанси, работа, а също какви са щастливите цветове и числа идния...
30.11 | 17:20
-
Заради аварии при лошото време: Части от България са без ток
Това съобщават от ЕРМ Запад
30.11 | 17:00
-
Втори ден хиляди в София остават без парно и топла вода
Очаква се аварията да бъде отстранена в следващото денонощие
30.11 | 16:40
Най-четени
-
ЕК предупреди България, че може да спре плащанията по ПВУ
8 ключови етапа и 1 цел не са изпълнени задоволително
30.11 | 10:00
-
Борисов : Най-големият опонент на партията ни в общините е ДПС
Според него, Кирил Петков се е пазарил с „Възраждане” да правят Бойко Рашков вътрешен министър
30.11 | 11:20
-
Животновъдите от Велинград продължават протеста
Фермерите са недоволни, заради съмнение за достоверността на пробите, които здравните власти...
30.11 | 10:20
-
Доц. Киселова: Народното събрание може да остане блокирано и след избора на председател
В момента е най-важно Конституционният съд да се произнесе по законосъобразността на вота от...
30.11 | 12:40