Кандидатстудентската сесия в СУ продължават 15.06 | 10:15
Днес с изпити по история на България и по химия

Днес с изпити по история на България и по химия продължава втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет за учебната 2019/2020 г.
Кандидатстудентският изпит по история на България е писмен и се състои от два компонента: развиване на тема по даден исторически проблем и тест. Времетраенето на изпита е 4 астрономически часа.
Предложената изпитна програма е съставена въз основа на учебното съдържание по История на България за XI клас на средните училища – задължителна подготовка. В нея са включени основни проблеми, които са обединени в тематични кръгове и се отнасят до развитието на българската държава и на българското общество във времето от края на VII до средата на XX в.
Изпитната комисия формулира темите и вариантите на теста в деня на изпита, така че те да покриват цялото учебно съдържание, заложено в програмата по История на България.
При започване на изпита се изтеглят две теми, като всеки кандидат-студент има право да избере и да пише по една от тях, както и един от тестовите варианти, който се раздава на кандидат-студентите. Тестът включва въпроси от отворен и затворен тип от областта на политическата, стопанската, църковната и културната история на България през Средновековието, Възраждането и Новото време.
Основните цели на изпита са да провери историческите знания на кандидат-студентите, предвидени в държавните образователни изисквания за първо равнище; да провери уменията на кандидат-студентите за създаване на аргументиран текст по определен проблем; да провери нивото на владеене на книжовния български език, доколкото това е условие за създаване на правилен текст.
Кандидатстудентският изпит по химия е писмен и продължава четири и половина астрономически часа. Изпитът се състои от два компонента:
Компонент 1 се оценява с числова оценка по шестобална система. Тази числова оценка се използва за балообразуваща за всички, които кандидатстват с изпит по химия в Софийския университет. Компонентът се състои от две части. Първата част включва 20 тестови въпроса с изборен отговор (един от пет) върху материала по неорганична и органична химия; втората част включва 4 логически задачи (2 по неорганична и 2 по органична химия).
Компонент 2 е задължителен само за кандидатите за специалност "Медицина" в Софийския университет. Той представлява развиване на тема от учебния материал от VII, VIII, IX и X клас. До участие в балообразуването и класирането за специалност "Медицина" се допускат само кандидат-студентите, получили резултат "ДА" на този компонент.
Водещи
-
Само в България биомаркерната диагностика не се заплаща с публични средства
ва важи само за няколко вида мутации и някои видове тумори.
12.05 | 15:59
-
Депутат от "Възраждане" сигнализира за нарушения в държавни училища
Според Янчев това поставя под съмнение законността на извършваните разходи:
12.05 | 15:15
-
Министърът на туризма покани артисти от цял свят да създадат плакат, вдъхновен от България
Това написа министърът на туризма Мирослав Боршош в официалния си профил във фейсбук.
12.05 | 14:30
Най-четени
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45
-
Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата „Боташ“
От ПП-ДБ настояват изслушването да се проведе в първия възможен момент.
12.05 | 12:45