Каракачанов иска българска техника в армията ни 11.05 | 17:47
Не поставяме под съмнение членството в НАТО и ЕС, но ни трябва и диалогът с Русия, каза той

С руска помощ и усилията на български специалисти съветската техника в Българската армия се държи в изправност. Но истината е, че тя е остаряла и вече има нужда от ново въоръжение - за авиацията, флота и пехотата. Това коментира в интервю за ТАСС военният министър Красимир Каракачанов. В тази връзка той отбеляза и че наши заводи могат да осигурят поне част от техническото оборудване на въоръжените ни сили, поне що се отнася за таковам, което може да се прави в наши заводи.
"Смятам, че България трябва да си произвежда самостоятелно техниката за флота и сухопътните сили. Самолети никога не сме правили (всъщност сме, но до 50-те години – б.р.) и едва ли ще можем да правим в бъдеще. В същото време можем и трябва да стоим кораби и бронирани машини, докато същевременно решаваме и проблемите с превъоръжаването на армията. Това е скъпо удоволствие, но ние сме длъжни да си платим за него, защото ситуацията в света е много неспокойна”, заяви лидерът на ВМРО, предаде бТВ.
Коментарът му е особено интересен с оглед трите мегапоръчки на Министерството на отбраната, свързани с превъоръжаването на армията. От тях голяма известност получи само първата – за 1,5 млрд. лв., с които ще се купуват нови изтребители (служебното правителство препоръча шведския "Грипен”-б.р.). Още толкова пари обаче ще отидат и за два нови бойни кораба и 250 бронирани машини.
В интервюто кореспондентът на руската държавна информационна агенция на няколко пъти засяга темата за отношенията с Русия, като националистът настоява за балансиран диалог с Москва.
"Когато говорим за българо-руските отношения, ние не трябва да говорим само за Руско-турската война. В нашата история е имало и моменти, когато сме се движили в различни направления, но това не е основание за разваляне на отношенията в момента. Смятам, че отношенията между България и Русия трябва да се развиват спокойно – като между две държави, които нямат какво да делят и които имат много допирни точки в културата, езика и историята”, посочва Каракачанов.
Той подчертава, че членството в НАТО и ЕС не се поставя под условие. По думите му Евросъюзът се нуждае от реформиране, но в неговото "многообразие” няма нищо лошо. Каракачанов коментира, че Западът и Русия имат общи проблеми в сферата на сигурността по линия на екстремизма, а в същото време споделят общ интерес от икономическо сътрудничество и така фактор за разделението остават само "политическите различия”, които могат да се преодолеят с преговори.
Водещи
-
МЗ обмисля премахване на здравните книжки. Ще важат само за някои професии – вижте кои
Министерството обмисля промяна на чл. 34, ал. 3 от Закона за здравето и отмяна на Наредба №15...
26.06 | 11:15
-
След повече от половин век чакане: „Възраждане“ настоя за завършване на магистрала „Хемус“
В изявлението си Янчев посочи, че днес Южна България изпреварва Северна по всички икономически...
26.06 | 10:45
-
Спират транспорта в София при това положение
В Столичния общински съвет (СОС) днес отново ще се разгледа бюджетът на Столична община за...
26.06 | 10:30
-
Пламна голяма житна нива във Видинско
На 25 юни в землището на село Медовница е била запалена житна нива с обща площ от 55 декара,...
26.06 | 10:15
Най-четени
-
Георги Клисурски напуска „Продължаваме Промяната“
Вчера Кирил Петков подаде оставка като съпредседател на ПП и като депутат.
26.06 | 08:30
-
Напрежението в "Продължаваме Промяната" се увеличава
Общността на ПП-ДБ се намират в криза вече една година, допълни той.
26.06 | 09:45
-
Нов протест на работещите в наземния градски транспорт в София
. Кабинетът отпусна 15 милиона лева на Столичната община, за да бъде решена кризата с градския...
26.06 | 08:43