Китайска делегация посети Велико Търново 15.07 | 17:57

Представители на Националния народен конгрес на Китай обсъдиха с местната власт двустранното търговско-икономическо сътрудничество

От Таня Георгиева

Депутати от Националния народен конгрес на Китай се срещнаха с местната власт във Велико Търново.

На срещата е било обсъдено бъдещото развитие на двустранното търговско-икономическо сътрудничество, съобщи Север.бг.  

Китайската делегация беше водена от Н. Пр. Джа Пейсин, председател на Групата за приятелство между Китай и Европарламента, заместник-председател на Комисията по външна политика, член на постоянния комитет на 11-ия Национален народен конгрес на КНР, Общокитайско събрание на народните представители.

"Винаги сме смятали, че разгръщането на едно такова търговско-икономическо сътрудничество има голяма перспектива, особено в областта на разработването на различни видове ресурси, енергоизточници, в преработващата промишленост, както и в други области. Имаме голям потенциал за развитие на двустранното сътрудничество, имаме възможности да направим много неща в областта и на културния туризъм", каза Н. Пр.

Той припомни, че България е сред първите страни, признала създаването на нов Китай и между двата народа от години съществува традиционна дружба. Никога не са съществували противоречия и конфликти и връзките се развиват много добре.

Китайските гости се запознаха с културния живот на старата столица, с различните фестивали организирани ежегодно в града като Международния фолклорен фестивал и известния оперен фестивал "Сцена на вековете".

Отбелязано бе, че Велико Търново е член на Международната асоциация на старите столици, както и че градът е побратимен с китайския град Сиан, който също е една от старите столици на Китай. Китайските депутати бяха силно заинтригувани от българската култура и изразиха мнението, че двете страни могат да си сътрудничат конструктивно в тази област, включваща и туризма.

Нейно Превъзходителство поясни, че Китай разполага с много богати ресурси в областта на туризма. На официалната среща той предложи на местните управляващи да рекламират не само региона, но и България като цяло, да представят повече страната ни в Китай, да бъде позната. Една от причините е, че през 2011 г. над 60 млн. туристи от източната страна са посетили държави по целия свят и, ако само 1% от тях дойдат в България, това би било значителна цифра.

През деня гостите посетиха историческия хълм "Царевец" и бяха подробно запознати с историята на Второто българско царство, чиято столица е бил Търновград. Архитектурно-музейният резерват Арбанаси бе другата интересна забележителност, която разгледаха. След обяд, придружени от областния управител на Габрово Мариян Костадинов, се запознаха с множество традиционни български занаяти и изкуства в Етнографски музей "Етър". С представителя на габровските управляващи също бяха обсъдени възможности за съвместни дейности в областта на културата и икономиката.

Впечатленията, с които китайските делегати остават още в първите часове след пристигането си в България са, че от страна на парламента и местните власти, организацията е безупречна и на ниво. Другото, което дълбоко ги е развълнувало, са радушните и дружелюбни хора, както и прекрасната природа и естествена среда.

Водещи

Най-четени