Клубът на ротарианците в Търново празнува 75-годишнина 01.11 | 10:55

В момента у нас има 85 Ротари клуба с над 2300 членове

От Нели Минчева

Своята 75-годишнина празнува на 1 ноември Ротари клуб Велико Търново. Тържественото честване на празника ще започне в 16 часа в Общината. Ще бъдат връчени грамоти на всички президенти на клуба от учредяването му през 1938 г. досега. Грамоти ще получат и всички настоящи членове.

Какво представлява идеята на ротарианството? По думите на Милчо Ванев, настоящ председател на движението в старата столица, основна цел на клуба не е да бъде тайна общност, а да обединява хора, които са се посветили да служат безвъзмездно на обществото.

След официалното честване в Общината ще бъдат открити и две изложби по случай годишнината в Изложбени зали "Рафаел Михайлов". Едната включва архивни фотографии и шаржове, илюстриращи историята на ротарианското движението във Велико Търново и България. Другата експозиция е на художника Сашо Филев, член на Ротари клуб Велико Търново. Тържествената гала вечеря на ротарианците е предвидена за 19 часа.

Великотърновските ротарианци чакат за празника си около 140 гости, сред които и 16-членна организация от Брашов.

Ротари клуб Велико Търново е един от повече от 34-те хиляди подобни клуба по света. Седалишето на Ротари Интернешънъл е в Еванстън, окръг Кук, щата Илинойс, САЩ. Общият брой на ротарианците в глобален мащаб е около 1,2 млн. души.

Декларираната цел на организацията е да събира на едно място лидери, които доброволно да отдават времето и уменията си, за да служат на своите общности и света.

Първият Ротари клуб е създаден през 1905 година в Чикаго от адвоката Пол Харис и трима негови приятели. През 1910 година Ротари свиква първия си конгрес в Чикаго и шестнадесетте съществуващи тогава клуба се обединяват в Национална асоциация на Ротари клубовете. През 1912 година на конгреса в Минесота, поради международния ѝ характер, организацията се преименува на Международна асоциация на Ротари клубовете, а през 1922 името й е съкратено на Rotary International.

По време на Втората световна война много от клубовете се разпускат, а членовете им взимат участие в подпомагане на жертвите от войната. Ротари е в основата на създаването на ЮНЕСКО и ООН. Ротарианските клубове в страните от Източна Европа под комунистическия режим са разформировани в периода от 1945 до 1989.

Първата емблема на Ротари е обикновено колело на каруца в момент на движение като символ на "цивилизация и движение". През 1923 година колелото с 24 зъбци и шест спици се възприема за символ, като се добавя и ключ на оста, за да покаже, че колелото е работещо, а не в застой. На конгреса в Далас, Тексас, през 1929 година е представено официалното описание на емблемата. Кралското синьо и златно са избрани за официални цветове на Ротари, а флагът на Ротари е бял с колелото, изобразено в средата. И до днес, поставен на ревера, този знак отличава всички ротарианци по света.

Според статистика от Ротари интернешънъл България е страната с най-бързо развиващо се ротарианско движение. Първият Ротари клуб в България е основан в София на 22 април 1933 г., а три години по-късно е чартиран Ротари клуб и в Русе. Първият Ротари клб във Велико Търново, основан на 1 ноември 1938 г., е бил един от осемте, които са съществували преди забраняването им по време на Втората световна война със Закона за защита на нацията и са разпуснати като тайно общество.

Сега в България има 85 Ротари клуба с над 2332 ротарианци в почти всички големи градове. От началото на възстановяването на ротарианското движение досега българските ротарианци са помогнали на обществото с програми и действия за над половин милион долара.

Източник: Sever.bg

Водещи

Най-четени