Ковачева иска "да забърза" правораздаването 04.04 | 10:15
Правосъдният министър предлага да се създаде звено към ВСС, което да сигнализира за бавно правосъдие

Промените в Закона за съдебната власт са провокирани от няколкото доклади на ЕК за съдебната власт в България, но промените са напълно очаквани и консултирани с ЕК. Това каза министърът на правосъдието Диана Ковачева по БНТ.
Целта на промените са да се въведат едни публични и прозрачни правила за избора на членове във ВСС и избора на инспектори в ИВСС. "Смятам, че прозрачните правила за избор на тези членове са важни", допълни тя.
Една такава реформа трябва да бъде припозната и от магистратите като тяхна реформа, смята Ковачева. Според нея правилата, по които ще се издигат висшите съдебни органи са ясни и прозрачни. Тя смята, че са по-важни хората, които участват във ВСС, а не толкова моделът, по който те се избират.
Ковачева е съгласна, че прекият избор е най-добрият, но "ние обаче не се спряхме на този модел, защото не беше предложен модел за фазата, която предшества номинирането".
"Ние залагаме на една друга идея – за електронния избор. Тази идея няма да бъде заложена за сегашния избор на ВСС, но влиза за следващия, като ще има време да се изработят прозрачни процедури и ще може по електронен път всеки магистрат да гласува за своя фаворит", обясни Ковачева. Тя изрази мнение, че й се иска по-млади хора да влязат във ВСС, за да могат да направят реформи там.
Запитана относно критиката на Брюксел, че изпитваме проблем с бавното правораздаване, тя каза, че новият екип се сблъска с нови промени. Препоръките към България са да бъде създаден вътрешен механизъм, припомни тя, като уточни, че се предлага да има такова звено, което ще бъде създадено към инспектората на ВСС, в което ще се сигнализира за бавно правосъдие.
Гражданите ще могат да подават жалби, в рамките на 6 месеца ще бъдат проверявани случаите и гражданите ще бъдат обезщетявани адекватно, обеща Ковачева. Тя уточни, че Министерство на правосъдието прави анализ на причините, заради които България е толкова често осъждана в Страсбург и след това ще излезем и с конкретни предложения за промени. Ковачева отказа да съобщи какви са до момента изводите от този анализ, но увери, че голяма част от промените ще отпаднат.
Запитана на какво мнение относно предложението за отпадане на споразумението с прокуратурата при смърт на пътя, Диана Ковачева отговори, че най-малкото този тип споразумения не трябва да се изпращат по пощата, там промяна е необходима и тече обществената дискусия.
Тя уточни, че в момента се обсъжда новия проект на Наказателния кодекс и проблем ще бъде дали да отпадне доживотния затвор, без право на замяна. Липсата на доверие в съдебната система допринася за обществената чувствителност към тези въпроси, смята тя, но би подкрепила подобна промяна.
Водещи
-
ЕК ни изпрати мотивирани становища заради неспазване на директиви на ЕС
Властите в София имат два месеца да представят отговор и да предприемат коригиращи действия,...
17.07 | 14:45
-
"Възраждане" иска оставката на шефа на АЕЦ "Козлодуй"
17.07 | 14:20
-
НС прие законодателни промени във финансирането на общински проекти
Те бяха одобрени на първо четене
17.07 | 14:10
Най-четени
-
Божанков и Цончо Ганев се помириха
Миналата седмица Явор Божанков поиска Цончо Ганев да освободи мястото на председателстващ...
17.07 | 10:45
-
Ключов ден: Апелативният съд решава за кмета на Варна
Вчера заместник-кметът на Варна Диан Иванов се отказа от показанията си срещу Коцев,...
17.07 | 09:15
-
Електрическите тротинетки получиха нова регулация след гласуването в парламента на промените в Закона за движение по пътищата
Депутатите забраниха на деца под 16 години да карат тротинетки, а защитната каска стана...
17.07 | 10:59
-
С жива верига жителите на три села блокираха главния път Добрич - Силистра
От общината са готови да помогнат за решаването му.
17.07 | 10:15