Ковачева смята доклада на ЕК за партньорски, а Вучков си свери часовника по него 08.02 | 18:50
Или как управляващите прочетоха доклада по Механизма за сътрудничество и проверка
Tова е един технически доклад, който отразява напредъка на България през последните шест месеца, дава насоки за това, което е свършено, и трасира мерките занапред до следващия доклад.
С тези думи министърът на правосъдието Диана Ковачева определи доклада на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България и Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка.
"Ние гледаме на този доклад като на партньорски и смятаме, че отношението на ЕК към България е доброжелателно и основано на взаимното партньорство”, обясни още Ковачева. По думите ѝ, тъй като докладът е технически, той не съдържа политически оценки и няма причина да се търси политическа воля в него.
Ковачева заяви, че намира доклада за балансиран - в него е посочено обективно свършеното до момента, но и това, какво предстои да се подобри в страната ни.
"Възприемаме доклада такъв, какъвто е", пък заяви зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той допълни, че докладът съдържа преди всичко фактология - факти и сбор от факти. По думите му изключително положително е оценена работата на новото ръководство и екипа на Министерството на правосъдието.
"Първоначалният прочит ни дава основание да кажем, че това е един очакван доклад, защото ни позволява да сверим часовника”, отсече Вучков. ЕК е оценила положително на първо място всички структурни реформи в институциите, началото на функционирането на специализирания съд и Прокуратурата, внасянето в парламента на Закона за отнемане на имуществото, придобито по незаконен начин като мярка срещу организираната престъпност.
ЕК е дала положителна оценка и на реформата в Прокуратурата, създаването на звено за криминологични изследвания, създаването на звено за установяване на противоречивата съдебна практика и уеднаквяване на тълкователната практика на Върховния съд, промените в НПК и стартирането на Закона за съдебната власт.
Като успешна се отчита и дейността на комисията за конфликт на интереси. Препоръките на ЕК в доклада и областите, в които трябва да се поработи повече са свързани на първо място със Закона за конфискация и самосезиране на комисията за отнемане на имуществото. Според Ковачева се очаква законът до началото на април да бъде гласуван в Народното събрание, но от българска страна не можем да се съгласим с препоръката за самосезиране на Комисията за отнемане на имуществото.
ЕК е адресирала свои препоръки по отношение на избирането на членове за следващия Висш съдебен съвет (ВСС). Правосъдният министър увери, че на днешното правителствено заседание е внесена промяна в законодателния график по отношение закона за съдебната власт, които ще бъде променен в частта за избирани и номиниране на членовете на ВСС.
Повече разследващи полицаи
Отбелязани са детайлно мащабните процеси на обучение в МВР. Според Веселин Вучков оценката на ЕК е окуражителна по този въпрос и той го отдава на измененията в НПК от 2010 година, както и на подробната статистика, която е представена от МВР на ЕК за това колко полицейски органи извън състава на дознателския апарат са обучени да вършат процесулано следствени действия.
Вучков посочи още, че за МВР е изключително важно повече полицай да извършват следствени действия, затова ведомството ще увеличи с още от 4 000 до 5 000 души, които да се занимават със следствени дела.
"Според нас реалната цифра на полицаи, които трябва да извършват следствени действия е 8 000 - 9 000 души”, заяви още зам.-министърът на вътрешните работи. Направен е и специален подбор на полицаи, които ще работят към Специализирания съд и Прокуратура и ще разследват делата там.
И отново за даренията
Това се прави с цел изпълнение на препоръката за необходимостта за повдигане на повече обвинения и влезли в сила присъди, обясни Вучков и посочи като най-критикувана от ЕК практиката с даренията. Той припомни, че на 1 септември 2011 година даренията бяха забранени, но въпреки това се оставиха някои изключения особено тези с общините.
"Даренията - това е най-критичната оценка, продължават да се пораждат въпроси за тази практика, въпреки че беше ограничена от 1 септември”, заяви Вучков. Той допълни, че в следващите няколко месеца ще се опитаме да обясним на експертите от ЕК за тези изключения и те да се уверят, че са допустими и справедливи.
"Ще се опитаме окончателно да изчистим този въпрос и темата да не се засяга в юлския доклад”, добави още той. Няма място за паника, допълни правосъдният министър относно предстоящия юлски доклад на ЕК, който ще оценява напредъка ни за последните 5 години.
Ковачева припомни, че има само само 6 месеца и трябва да се предприемат повече мерки за напредъка на страната. Според нея картината не е розова, но трябва да имаме повече самочувствие за това, което сме свършени.
На практика този технически доклад предхожда по-важния юлски доклад, който ще оценява напредъка на страната ни за последните 5 години.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00