Кой е най-красив на света - тази с многото косми или този с дългите рога 18.01 | 15:10
Кози и пръчове се надпреварваха в конкурс за красота в село Крупник

Истински конкурс за красота се състоя в село Крупник, община Симитли. Кози, пръчове и още над 130 породисти домашни животни от ценни и редки видове бяха показани от стопаните си на любопитно изложение.
Животните са оценявани от специално жури. Те са се състезавали в три категории – за най-грациозна коза, за най-елегантен пръч и за най-атрактивно яре.
Критериите за победа на козите са били дължината на косъма и походката, а пръчовете – по големината на рогата и перчемите. Стопаните на класираните на първите три места в трите категории животни са получили награди.
Събитието се организира за втора поредна година от Асоциацията за опазване и развъждане на местна дългокосместа коза. Неотдавна Министерството на земеделието и храните е издало лиценз на асоциацията за развъдна дейност за породата и нейните два типа - калоферски и малешевски.
"Идеята ни е да се опазят тези животни, които са на изчезване, разказва Богдан Христов, животновъдът от Крупник, член на управителния съвет на асоциацията.
Местната дългокосместа коза се е отглеждала от памтивека в нашите планини около Симитли и Кресна. Много малко са все още фермерите, малки са и стадата - между 20 и 40 животни. В момента общият им брой в района е около 700-800, но желанието на Богдан Христов и колегите му е в близко време животните да станат десетократно повече, допълва БТА.
"Изключително важни са и субсидиите, които получаваме за отглеждане и опазване на тези редки породи, а те не са малки. За да се опазят тези видове, трябва да се покаже красотата им, да се видят предимствата им и затова организираме изложението", заяви още Богдан Христов.
Около 20 стопанства на фермери от Крупник отглеждат редките видове. Става въпрос за Крупник, Полена, Сушица и други села. Освен заради вкусното мляко, изварата, сиренето тези животни са изключително ценни и заради дългия си косъм, използван за кукерски костюми, с които общината е известна в цяла България.
Цената им е между 400 и 1500 лева, но може да надхвърли и 2000 и повече, разказаха животновъдите.
Водещи
-
Фон дер Лайен: От началото на войната 1/3 от оръжията в Украйна са идвали от България ВИДЕО
Тя посети най-голямото държавно военно предприятие в страната
31.08 | 19:36
-
Турски медии: Пациент почина, защото България не допусна линейка между „Капъкуле” и „Капитан Андреево”
Според публикациите медицински екип изчаквал близо 20 мин. за разрешение, което така и не било...
31.08 | 18:00
-
Ивелин Михайлов пред руски медии: Как да помогнем на Украйна - в България някои семейства нямат течаща вода
Според него в България всеки, който не е съгласен с проевропейския или пронатовския курс, е...
31.08 | 17:40
Най-четени
-
Костадинов: Няма да подпишем вота на недоверие на ПП-ДБ, но ще гласуваме срещу кабинета
По думите му Урсула фон дер Лайен "не е канена и не е желана" у нас
31.08 | 12:00
-
Фон дер Лайен: Путин не се е променил и няма да се промени, той е хищник
През последните 25 години той започна четири войни, подчерта председателят на Европейската...
31.08 | 16:40
-
Никола Николов-Паскал е дал показания срещу Асен Василев и Бойко Рашков
Той бе пуснат под гаранця от 50 хил. лв.
31.08 | 10:20