Кой каза, че вече няма мамути? Русе се сдоби с един 29.09 | 09:05

Малки и големи ще могат да се радват на прадядото на слона

От Цанка Донкова

Макар че мамутите са изчезнали преди милиони години, това не означава, че не може да ги видим и днес. Разбира се, те са копие на прадядовците на слоновете, но хората могат да ги разгледат и да се "докоснат" до праисторията.

Колкото и да е невероятно огромен космат мамут се появи и в Русе. Той предизвика голям интерес у децата при откриването на модерен екомузей с аквариум в крайдунавския град, съобщава в. "Монитор".

Реализирането на проекта стана възможно благодарение на европарите, които градът получи по оперативна програма "Регионално развитие”.

В залата с мамута е разположена и една от най-богатите колекции на вкаменелости на хоботни бозайници в България. Тук е експонирана и единствената с света долна челюст на Mammuthus rumanus, живял преди 3 милиона години. Тя е открита през 1965 г. в пясъчна кариера край с. Босилковци, Русенско, от известния български палеонтолог Михаил Халваджиев.

В подземното ниво на екомузея се намира най-големият аквариум у нас за сладководни риби от река Дунав и притоците й. Вместимостта му е 65 тона и в момента в него има 10 вида риби, но техният брой ще расте.

Особен интерес у посетителите предизвика и имитацията на пещера от Поломието. Целта е да се види при какви условия живеят прилепите, чието разнообразие в региона е изключително голямо.

Откриването на екомузея беше дългоочаквано събитие за русенци. Съществуващият преди повече от четвърт век природонаучен музей в града беше затворен, а експонатите – прибрани в хранилища. Вчера посещението беше безплатно.

Водещи

Най-четени