Кой кога ще празнува според вярата си 12.12 | 14:49
Определиха датите за празници на вероизповеданията, различни от православното
Правителството определи дните на религиозните празници през 2013 г. на вероизповеданията, различни от православното. Датите са съгласувани с ръководствата на религиозните общности в България.
Съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния служител, служителите и работниците от тези вероизповедания могат да ползват по свой избор част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници.
Празниците на Католическата църква у нас са 1 април – вторият ден от Великден, 29 юни – "Св. Апостоли Петър и Павел”, 1 ноември – "Вси Светии”, и 8 декември – Непорочното зачатие на Света Богородица.
Мюсюлманското вероизповедание ще отбележи Рамазан байрам на 7, 8 и 9 август и Курбан байрам на 14, 15 и 16 октомври.
За религиозната общност на евреите празниците са на 26 март – Песах, 5 септември – Рош Ашана, 14 септември – Йом Кипур, и Сукот – на 19 септември.
Арменската апостолическа православна църква ще празнува Рождество Христово на 6 януари, Цветница и Великден на 24 и на 31 март, Преображение Господне на 7 юли и Кръстовден на 15 септември.
Празничните и почивните дни за обществото "Бяло братство” са 22 март – Ден на пролетното равноденствие, Рождението на Учителя Петър Дънов – 12 юли, Съборните дни – 19-21 август, и Денят на кончината на Учителя – 27 декември.
Последователите на Църквите на адвентистите от Седмия ден имат на разположение четири съботни дни, ако според трудовия им или служебен договор са задължени да работят в тези дни.
Празници за Бахайската общност са 21 март – "Ноу-Руз” (Бахайска Нова година), "Резван” на 21 април, Обявяване мисията на Баб на 23 май, Възнесението на Бахаулла на 29 май, Мъченическата смърт на Баб на 9 юли и Рождението на Бахаулла – на 12 ноември.
Обществото за Кришна съзнание отбелязва Гаура Пурнима на 27 март, Рама Навами на 19 април, Нарасимха Чатурдаши на 24 май, Ратха Ятра на 31 май, Кришна Джанмаштами на 28 август и Радхастами на 13 септември.
Последователите на Диамантен път на будизма - България, ще празнуват на 25 май – Весак (ден на раждането, просветлението и паранирваната на Буда).
Свидетелите на Йехова в България отбелязват Възпоминанието за смъртта на Исус Христос на 26 март, а Евангелските църкви – Деня на реформацията на 31 октомври.
Празниците на Будистката общност в България са на 25 май – Денят на Буда, 11 февруари – Нова година, 22 юли – Денят Дхарма, и 8 декември – Денят Бодхи.
Водещи
-
Мая Манолова: Остава неясно защо се повишава цената на тока
Тя е притеснена и от така наречената такса „електромер” и промените там
09.06 | 20:00
-
Задържаха 38-годишен за блудство с 8-годишно дете в Благоевград
Блудствените действия са били осъществени чрез използване на сила – нанасяне на удари с юмруци...
09.06 | 19:45
-
Ивайло Мирчев: Спирането на военната помощ за Украйна е грешка, която пряко засяга сигурността
Съпредседателят на „Да, България“ с позиция
09.06 | 19:30
Най-четени
-
Тайна държава от ЕС не хареса първата българска възпоменателна монета от 2 евро, блокира я
В социалните мрежи се появиха и други спекулации, че става въпрос за Гърция, Хърватия или...
09.06 | 11:59
-
Емил Пармаков поема временно поста на Георги Кандев
В момента временно изпълняващ длъжността е Емил Пармаков.
09.06 | 10:59
-
Нови скандални разкрития за нарушения излязоха от "Баба Алино" ВИДЕО
Откриха незаконни кладенци, захранвали комплекса в местността „Баба Алино“
09.06 | 15:10
-
Димитър Стоянов представи приоритетите на ведомството и отчете свършеното до момента
Военният министър: Ще се стремим да включим българската индустрия във финансирането по...
09.06 | 13:30