Колко струва "да спестим Вазов и Ботев" - "Евро ли беше, лева ли?" 17.08 | 17:59
Пълен хаос в КЗД! Липсващи проекторешения, ръководители на проекти, които не знаят колко им струват проектите, Левски – закононарушител, да спестим Вазов и Ботев...
"Той беше Мунчо. Като позна главата на любимия си Русияна, той вторачи яростни, безумни очи в нея и изригна, в един дъжд от плюнки, една колосална попръжня против Мохамеда и султана” (из главата "Гибел", "Под Игото", Иван Вазов). Текстът би могъл да бъде спестен, заменен с друг, доколкото в случая не се изучава художественото произведение, а се посочва пример за правилно и неправилно цитиране"
***
"Да гледам турчин, че бесней над бащино ми огнище" (цитат по Хр. Ботев "На прощаване") Бунтовникът не може да се примири с това, че турците беснеят над бащино му огнище. Текстът би могъл да бъде спестен и заменен с друг, доколкото в случая не се изучава Ботев, а се посочва пример за правилно и неправилно тълкуване"
***
"Османската полиция заловила Апостола и съдът го осъдил на смърт...Тази тема е много деликатна, защото Васил Левски е национален герой и при преподаването на урока за Васил Левски и неговото залавяне, трябва да се внимава с етнонимите "османци" и "турци". Факт е, че в конкретния случай авторите коректно са използвали словосъчетанието "османска полиция", а не "турска", но смятам, че е редно да има и допълнителен обяснителен текст за това, че османската полиция е изпълнявала служебните си ангажименти. За тази полиция Васил Левски е бил нарушител на реда, такава е била политиката на империята"
***
Това са само няколко от експертните заключения в изследването на Муккадес Налбант, които породиха широко гражданско недоволство както в интернет, така и сред родителските организации. Муккадес Налбант бе заместник-министър на образованието при управлението на Тройната коалиция от квотата на ДПС, а след като експерт в сферата на образованието е изготвила доклад за Комисията за защита от дискриминация (КЗД).
Самата Налбант не присъстваше на пресконференцията, провела се днес, за да обясни защо иска да "спести" Ботев и Вазов, не дойде и нито един експерт.
Нейният доклад е изготвен по проект "Равенство – път към прогрес", чийто ръководител е бившият председател на комисията – Кемал Еюп, участвал и бившият заместник-председател Лало Каменов. Като ръководител на проекта Еюп не помни какъв хонорар е вземал. Според справката на КЗД е получил общо 4 884,67 лв., а неговият заместник Лало Каменов – 4 115,80 лв. по граждански договори.
Новият председател на КЗД Ана Страшимирова обяви, че не може да открие договора по проекта, няма го и решението с препоръките към МОМН. Няма ги и гражданските договори по проекта. "Това мене лично ме озадачава в някаква степен", коментира Ана Страшимирова.
Кемал Еюп обвини за изчезналото решение администрацията, защото разпоредил препоръките да се изпратят в Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН). Оказва се, че комисията, която е държавен независим орган, няма архив и има доста липсващи документи.
Кемал Еюп обаче твърди, че не знае за изчезнали документи и се пита дали някой не се възползва от междувластието. Твърди, че не си спомня каква е стойността на проекта. "Няколко стотици хиляди... стотина хиляди... евро ли беше, лева ли? Не знам", призна той.
Еюп смята, че започва разчистване на сметки между старото и новото ръководство на КЗД.
"Много са ми искали оставката. Нямам желание да подавам оставка, защото аз съм от основателите, от създателите на тази институция, която има своя авторитет, а някой се мъчи скандал да прави. Аз да не съм следовател да знам кой", каза още той.
Още на 19 март т.г. от Министерството на образованието са поискали обобщения от КЗД аналитичен доклад по целия проект и да се проведе среща. И двете искания не са изпълнени.
Кемал Еюп казва, че изследването е приключило в края на 2011 г., а решението за препоръки към МОМН е взето през края на май или в началото на юни. Заместник-председателят на КЗД Баки Хюсеинов увери, че няма решение на КЗД за сваляне на "велики българи" като Ботев и Левски от учебниците. Той обясни, че проучванията на независимите експерти имат препоръчителен характер.
Горещите летни дни отминаха, но според Еюп някой се стреми да нажежи обществения градус с неща, които би трябвало да се дискутират в обществото.
"Аз съм тука като един от тримата идиоти. Както един вестник ни цитира – ето първото предубеждение – тримата идиоти, защото са от малцинствата са злонамерени, тенденциозни, антипатриоти, но и голям идиот да е човек не би помислил и дори предприел действия да санкционира такива велики писатели и революционни дейци, да цензурира тяхната дейност и литература като Ботев, Вазов или Левски", коментира бившият председател на КЗД.
Ролята на издателствата
Кемал Еюп прехвърли отговорността за скандала върху издателствата. По думите му в издателствата се притесняват от началото на учебната година, тъй като в проблемния доклад са цитирани някои пасажи от учебниците им.
Защото докладът е качен със закъснение?
Кемал Еюп твърди, че имало много въпроси сред колегите му и дълго обсъждане в самата комисия. "Ние по проекта не сме длъжни да излезем с решение", заяви той. Макар да е от 2011 г., докладът бе качен едва на 4 юли тази година. А защо въобще е направено проучването, след като може да нищо да не излезе от него – Еюп уверява, че това е станало, за да се обърне внимание на МОМН и да има някакъв резултат за обществото.
Има ли дискриминация в училище?
Според Еюп трябва да се работи със самите учители в тази посока, защото от тях зависи как ще представят учебното съдържание. "Никой не обсъжда това, че голяма част от преподавателите са дискриминационно настроени. 20% от учителите не вярват, казват, че ромите не могат да се интегрират в българското образование", коментира той.
Водещи
-
Полицай е бил убит по време на лов във Видинско
04.01 | 18:00
-
Акушерки въртят гюбеци с бебета в ръце! (ВИДЕО)
Случаят е от МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен
04.01 | 17:40
-
Двама загинали и четирима ранени при катастрофа на пътя Пловдив - Карлово
Към местопроизшествието са насочени екипи на спешна помощ, полицията и пожарната
04.01 | 17:20
-
Нов лайфхак за удобно пътуване в самолета, без да доплащате
Check-in Chicken се харесва на пътуващите с ограничен бюджет
04.01 | 17:00
Най-четени
-
Главчев разпореди незабавни мерки за гарантиране на безпроблемното преминаване на границата при Русе
Стана ясно, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябва първо да получат номер от...
04.01 | 10:00
-
Дефицит "по конец", но "на ръба": Бюджет 2025
Това се казва в седмичния бюлетин на икономистите от ИПИ
04.01 | 15:30
-
Акушерки въртят гюбеци с бебета в ръце! (ВИДЕО)
Случаят е от МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен
04.01 | 17:40
-
Шоколадът поскъпна с над 200% за година
Суровината какао бележи ценови рекорди на световните пазари
04.01 | 11:20