Кольо Колев: Референдумът е замислен като политически инструмент 07.02 | 09:39

Социологът коментира предложението на президента

От Кремена Бедерева

Още по идея този референдум е замислен не като да се търси волята на народа, а по някакъв начин да се повлияе на резултата от самите избори, т.е. самият референдум е замислен като политически инструмент. Това каза социологът Кольо Колев в интервю за предаването "Преди всички" по БНР.

"Тези въпроси е хубаво да се обсъждат, но когато има желание за това. В случая не става въпрос за това. В тази предизборна обстановка нима мислите, че ще се чуе гласът на разума. Това е, защото се намираме в предизборна обстановка, защото сега въпросът е ще получи ли вот на доверие управлението, или няма да получи? Всеки аргумент се възприема като опорни точки, като битка за или против една или друга власт. Къде виждате обсъждането на именно тези въпроси? Ако наистина има обсъждане и да се чуят аргументите, то това трябва да бъде направено в друга обстановка след изборите", каза той.

По отношение на подписката, която ще бъде събирана, Колев каза: "Няма физическо време да се направи това. Така че тази подписка ще бъде още един инструмент. Що се отнася до това дали е добре да се внасят тези въпроси, КС ви казва: "Това нещо не може", но президентът казва: "Дайте да подложим електронното гласуване на референдум". За какво става дума? Ние ще гласуваме за нещо, за което КС е казал, че не е конституционно. Въпросът за задължителното гласуване е единственият смилен въпрос. Това означава хората да поемат отговорност. Това обаче подлежи и на конституционно тълкувание. Мажоритарният вот е единственото, което не противоречи на Конституцията."

Вотът на недоверие в сектор "Сигурност", Колев коментира: "Този тип вот на недоверие е заявка за политическо присъствие. Но за да предизвикаш дебат от ГЕРБ точно по тази тема, след като излязоха данни, че имало 114 анализи за бежанската вълна и правителството въобще не си е мръднало пръста, че имало маса незаконни силови акции, за които ще трябва да плащаме в Страсбург, след като беше внесен и обвинителният акт за незаконното подслушване срещу него, и мога да изброявам много други неща, да внесеш това нещо, е наистина много трогателен автогол."

За завръщането на февруарските протести социологът каза: "Историята се повтаря като фарс. Това не е онзи автентичен протест, а по-скоро е опит за помпане на политически страсти."

Водещи

Най-четени