Край на детските надбавки за непълнолетни майки 15.07 | 12:33
Парламентът реши семействата на "малки" родители също да губят месечните помощи за деца
Малолетните и непълнолетни майки няма да получават повече парична помощ от държавата за децата си. Те ще бъдат подпомагани само в натура. Освен това семейните помощи за дете се прекратяват, ако то стане родител преди да навърши 18 години и не е завършило средно образование.
Това реши парламентът с приети окончателно промени в Закона за семейните помощи. Измененията ще влязат в сила най-късно до 3 месеца след публикуване в Държавен вестник.
Целта на промените е да се ограничи отрицателната практика у нас, характерна за някои малцинства, да раждат повече деца единствено заради детските помощи. В много ромски семейства например съжителстват по три поколения родители – баба, майка и дъщеря, които са в детеродна възраст и имат на свой ред деца, за които получават добавки. Така се стигна до феномена "деца раждат деца", като за всичките държавата плаща месечни детски помощи.
Затова депутатите приеха предложението на социалния министър и вицепремиер Ивайло Калфин семейните помощи за деца да бъдат два вида - еднократни и месечни, като ще се предоставят в пари или в натура според възрастта на родителите.
Непълнолетни родители няма да получават от държавата пари в брой за децата си. Държавата ще спира помощите, включително и в натура, ако родителите не полагат грижи за децата, не използват средствата по предназначение или не оказват съдействие при прилагане на мерки за закрила на детето, решиха още депутатите.
Промените гарантират грижа за непълнолетните бременни и майки, като ги разглежда като деца в риск, гласят мотивите на вносителите. Непълнолетните родители със спрени месечни помощи ще могат да получат социално подпомагане на същата стойност, само че еднократно. Изричното условие обаче е да продължат да посещават училище до завършване на средното си образование.
"За първи път обвързваме получаването на видове семейни помощи с мерки за закрила в семейна среда. Обвързваме получаването на помощ с конкретна работа от страна на социалните работници, така че да бъде подкрепена майката в първоначалния период от раждането. Във всички случаи помощта за тях ще бъде предоставена в натура, като заедно със социалните работници и майката ще се прецени какъв да бъде обхватът на помощта в натура", обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров след приемането на закона, цитиран от БГНЕС.
Той посочи още, че когато непълнолетна майка роди, помощта за семейството й ще бъде спряна. Помощите за непълнолетни майки, получавани от техните родители, ще бъдат спирани, ако те забременеят. В натура ще се получава само първоначалната помощ за новороденото дете.
Ако евентуално непълнолетната майка се върне в училище и продължи образованието си, то помощта за нея ще бъде изплатена еднократно на нейните родители.
"Акцентът е отговорно родителство, като подкрепа ще получи детето, защото то не може да избере в какво семейство да се роди и на каква възраст да бъдат неговите родители", отбеляза Лазаров. Основният аргумент за замяна на паричните добавки с хранителни пък е да елиминира злоупотребите със семейни помощи, които не се използват за децата. "Основната цел е те да отидат директно към детето, за което са предназначени", каза той.
Новият закон предвижда и еднократна помощ при извършване на осиновяване в рамките на страната, чийто размер няма да надвишава помощта при раждане на първо дете.
Еднократните помощи при раждане на първо, второ и трето дете пък ще са по-големи от помощта за четвърто и следващо дете. Въвежда се и законово определението за "семейство с един родител, който отглежда сам децата си".
Нов регламент пък отчита променените семейни модели, а именно съвместно съжителство на родители без сключен брак. Досегашната неравнопоставеност между децата в "узаконени" и "неузаконени" семейства вече е елиминирана, изтъкна зам.-министърът.
Въвеждат се и промени срещу злоупотребите при помощите за деца на студентки. Помощта бе въведена през 2008 г. като стимул за по-висока раждаемост сред грамотното население, но мярката не е довела до исканите резултати, обясни още Лазаров.
Идеята е била да бъдат подпомогнати майките-студентки, които не получават обезщетение за отглеждане на малко дете. От 2008 г. до 2014 г. обаче тези помощи са скочили от 1350 на 7300, изплатени от държавата. В същото време се оказало, че 80-90% от майките са се отказали в последствие от следването.
Помощите за неосигурените студентски майки няма да бъдат спряни, но се въвеждат допълнителни условия, при които правото на достъп до тази помощ ще се ограничи само до тези, които реално имат нужда, каза зам.-министърът. И поясни:"Това ще са майки-студентки, които нямат осигурителен доход, не получават обезщетение за бременност и раждане и продължават своето обучение".
Водещи
-
Европа губи политическо водачество и се превръща в бюрократичен център
"Изчезва онази роля на Европа, която тя е поела още от Просвещението - да определя...
16.11 | 18:00
-
Стартира подписка за референдум дали България да стане президентска република
Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков
16.11 | 17:00
Най-четени
-
Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
По думите на столичния кмет София не е била в застой
16.11 | 12:00
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00
-
Психичноболни сеят страх в центъра на София
Актрисата Весела Бабинова срещнала един, свекърва й - друг
16.11 | 14:30
-
"Възраждане": Категорично сме против "отвързването" на МРЗ от средната работна заплата
От политическата сила ще съобщят позицията си на среща със служебния министър на финансите...
16.11 | 09:45