Край на електронния фиш - привикват бързаците на пътя директно в районното 25.11 | 13:34

Шофьорите да бъдат спирани само от служители на "Пътна полиция", също е част от новата стратегия на МВР за борба с корупцията на пътя

От Теодора Кокаланова

Водачът няма да се спира на пътя, а ще бъде призован по общия ред да получи своя административен акт за установяване на административно нарушение в районното полицейско управление по местоживеене. Няма да се изпраща електронен фиш автоматично, а нарушителят ще бъде призован в РПУ.

Това заяви министърът на вътрешните работи Веселин Вучков на пресконференция на която представи новата стратегия на МВР за борба с корупцията на пътя. Шофьорите ще бъдат спирани само от служители на "Пътна полиция". Те ще са с жилетка с надпис "Пътна полиция" и бяла фуражка. 

Пътните полицаи вече ще имат бадж със снимка, на който ще пише името им и идентификационния им номер. Работещите в "Охранителна полиция" няма да имат вече такива права. При ниски температури под 5 градуса те могат да ползват черна плетена шапка с надпис "Пътна полиция". 

Спирането на шофьорите ще става само на предварително определени места. Водачите ще бъдат информирани за тях чрез табели и чрез сайтовете на областните дирекции на МВР. На тях ще се намират не по-малко от два полицейски екипа, оборудвани с камери. 

Скоростта ще бъде контролирана с 25 стационарни и 148 мобилни камери. "Основната цел на организационните мерки за контрол на пътното движение е да се ограничи до минимум прекият контакт между служителите, осъществяващи пътен контрол и водачите на МПС. Ако такъв контакт се наложи, той трябва да бъде в условията на контрол от техническо средство – видео и аудио запис", заяви Вучков.

Според Вучков пускането на мобилните камери ще решава на 80% проблема с корупцията по пътищата. "Новият модел няма да намали възможностите за контрол и санкциониране на нарушения", уточни министърът.  По думите му контролът на скоростния режим ще става по два начина. Единият е чрез стационарни камери, които издават електронен фиш.

Те са 25 на територията на страната. Другият е чрез мобилни камери за електронен фиш, които са 148 на брой. Министърът добави, че контролът по спазване на други изисквания на Закона за движение по пътищата, като шофиране с предпазни колани, използване на специални седалки за деца, ще се осъществява при прилагане на т.нар. широкообхватен контрол, предаде агенция "Фокус".  

Водещи

Най-четени