Крайовската спогодба – повод за нов национален празник? 07.09 | 17:33
Датата на подписване на договора, с който България си връща Южна Добруджа, да се превърне в национален празник
Днес се навършват точно 62 години от подписването на Крайовския договор, с който България си връща загубената след Първата световна война Южна Добруджа. Датата даде повод за прокарването на една идея в общественото пространство – подобно на 6-ти септември (деня на Съединението) и следващият ден – 7-ми септември да се превърне в национален празник.
Радослав Симеонов, уредник на Мемориален комплекс "Военно гробище" в Добрич, коментира пред агенция "Фокус" така:
"Аз напълно подкрепям идеята, която напоследък се появи в някои среди в Добрич, включително и на някои наши депутати от Добрич, да бъде предложено 7 септември да е един от българските национални празници заедно с един такъв празник, какъвто е Съединението, защото Съединението от 6 септември означава връщането на едни изконно български територии на България. Същото е и с Южна Добруджа”.
Подписването на Крайовския договор става възможно, благодарение на една благоприятна международна конюнктура, която се създава в началото на Втората световна война – когато Хитлеристка Германия, нападайки Полша и елиминирайки Франция като Велика сила, води до промяна на статуквото, което е създадено след Първата световна война.
В случая българската дипломация успява по един великолепен начин да се възползва от така създалата се ситуация и да направи всичко възможно, за да възвърне Южна Добруджа по мирен път. В крайна сметка България успява да получи и дипломатическа подкрепа от страна на Германия и Италия, но българските искания тогава са потвърдени и от страна на Съветския съюз и на Великобритания, каза Радослав Симеонов.
"Тези държави в момента (тогава) са на различни полюси – дори Великобритания и Германия са в състояние на война. Така че и двете воюващи групировки признават справедливостта на българските искания.
Това е много важно да се каже, защото сред края на Втората световна война, по подобен начин, както е бил решен въпросът с Южна Добруджа, така е бил решен и въпросът с Трансилвания, която е населена повече с етнически унгарци, която в края на август – началото на септември 1940 година е възстановена на Унгария”, допълни още Радослав Симеонов.
Водещи
-
Bloomberg: Европа е изправена пред нова енергийна криза
24.11 | 18:00
-
Трима с опасност за живота след взрив на газова бутилка
Най-тежко раненият е със 70 процента изгаряния
24.11 | 17:00
-
Протести срещу насилието над жени в цялата страна
В столицата протестът ще постави акцент върху нуждата от незабавни законодателни промени
24.11 | 16:40
Най-четени
-
Доган към младежите на ДПС: Не позволявайте на тъмни субекти да определят битието ви
В Автентичното ДПС трябва да има сериозна структурна реформа и Младежко ДПС по необходимост ще...
24.11 | 12:00
-
Демерджиев: МВР бездействаше за вота
Всичко видяно остана без последствия, подчерта той
24.11 | 11:00
-
Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от еврозоната
Едва ли ще имаме бюджет и редовно правителство до Нова година, далеч сме от критерия за...
24.11 | 15:00